Wydarzenie

Klang Diaspora: Berlin–POLIN – dyskusja i koncerty

Czy Warszawa ma szansę stać się kulturalno-społecznym centrum świata – tak, jak kiedyś Paryż, Nowy Jork, a teraz Berlin? Klang Diaspora: BerlinPOLIN to spotkanie artystów, ludzi kultury i aktywistów z Berlina oraz Warszawy, a przede wszystkim prezentacja tego, co najciekawsze na współczesnej scenie muzycznej stolicy Niemiec.

Nowi Berlińczycy – dyskusja

Dlaczego Berlin jest dziś domem dla tak wielu współczesnych artystów i przedstawicieli sektora kreatywnego? I dlaczego to właśnie tam tak prężnie odradza się kultura żydowska? Porozmawiamy o tym z socjologiem Wolfgangiem Muellerem, autorem książki Subkultur Westberlin 19791989, muzykiem i dziennikarzem Die Zeit” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Danielem Haaksmanem, twórcą startupowego centrum Factory Berlin Simonem Schaeferem oraz twórcą zespołów Moderat, Modeselektor, założycielem wydawnictwa Monkeytown Records Sebastianem Szarym.

Koncert i sety DJ-skie

Po dyskusji w audytorium Muzeum POLIN wystąpi Emily Karpel. Jej autorskie piosenki, lekkie i melodyjne, choć dalekie od banału, łączą ponadczasową muzykę pop z nowoczesną elektroniką.

Na finał przestrzeń muzeum zamieni się w scenę klubową. FJAAK to trio trzech przyjaciół z Berlina, którzy wyszli od punk rocka i szybko zwrócili się ku analogowej elektronice.

Dziś ich wybuchowa mieszanka surowo brzmiącego techno i analogowego house’u regularnie pojawia się w setach najważniejszych DJ-ów.

Brytyjski producent i DJ Alex Banks jest jedną z najszybciej wschodzących gwiazd europejskiej sceny muzyki tanecznej. W ubiegłym roku zadebiutował świetnie przyjętym albumem Illuminate. Stworzył także serię remiksów m.in. dla Bonobo.

Kolejny muzyczny gość pochodzący z Berlina Gajek to stosunkowo nowa postać współczesnej elektroniki – niedawno wydał swój pierwszy album Restless Shapes.

Na finał Klang Diaspory zagra dla nas Sebastian Szary, czyli połowa składu Modeselektor, ulubionego zespołu lidera Radiohead. Sebastian znany jest również z głośnej formacji Moderat. Na berlińskiej scenie muzycznej to człowiek instytucja: DJ, producent, założyciel wydawnictwa MonkeyTown Records. W Muzeum POLIN zagra swój autorski DJ-set.

Po północy odbędzie się after party z udziałem Elie Eidelmana i Autarkica.
 

Kurator projektu: Artur Koryciński

Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Współorganizator: Factory Berlin


 

10 listopada, godz. 18.00: panel dyskusyjny Nowi Berlińczycy, wstęp wolny; godz. 20.00: koncert i sety DJ-skie, bilety 40zł do kupienia w systemie biletowym on-line i kasach muzeum