Dyskusja
Relacja audio: Kłopoty z tożsamością. Spotkanie IV: Tożsamość a język
Uczestnicy zastanwiają się nad tym, co składa się na naszą tożsamość i jaką rolę w niej odgrywa język. Dyskutują o języku, który buduje tożsamość, który tworzy wspólnotę i świadomość przynależności. Będzie też mowa o kłamstwie i manipulacji - jak język lub język kłamliwy może manipulować rzeczywistością.
Gośćmi redaktor Anny Wacławik-Orpik z Radia Tok FM byli: prof. Michał Głowiński, pisarz i literaturoznawca oraz Magdalena Tulli, pisarka.
Organizatorzy: Muzeum POLIN i Klub Inteligencji Katolickiej
12 września, godz. 18.00
ANNA WACŁAWIK - ORPIK Dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM od 2008 roku. Pasjonuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką. Współpracuje z Gazetą Wyborczą oraz z portalami Tokfm.pl i Gazeta.pl. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii "Wywiad" (w 2011 roku za rozmowy z pedagogiem z placówki opiekuńczo-wychowawczej; w 2012 za rozmowę z blogerką Chustką o życiu osób chorujących na nowotwór).
PROF. MICHAŁ GŁOWIŃSKI Polski teoretyk literatury, pisarz i znawca nowszych dziejów literatury polskiej, autor podręczników dla studentów polonistyki, prozy wspomnieniowej i esejów; wydał liczne prace poświęcone językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy. Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Collegium Invisibile[2] oraz członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.
MAGDALENA TULLI Debiutowała w 1995 roku opowieścią "Sny i kamienie", za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1995). Niemiecki przekład tej książki ukazał się w 1998 roku. Druga książka autorki, "W czerwieni", została nominowana do nagrody Nike w 1999 roku (w roku 2000 ukazała się w przekładach francuskim i niemieckim), a trzecia, "Tryby" - dostała się do finału Nike 2004.