Wydarzenie

15.07.2019

Klub czytelniczy na Łące Leśmiana

Klub czytelniczy na Łące Leśmiana przy Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: na drewnianym podeście siedzą naprzeciwko siebie dwie kobiety - każda ma w rękach podkładkę i notuje coś na kartkach znajdujących się na tych podkładkach. W tle inne kobiety i mężczyźni, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na cykl rozmów poświęconych wątkom żydowskim w literaturze. Gośćmi łąkowego klubu czytelniczego będą Janusz Palikot, Ula Rybicka oraz Marcin Wilk. Spotkania poprowadzi Anna Karczewska, promotorka czytelnictwa i blogerka.

17 czerwca, 15 lipca, 12 sierpnia (poniedziałki), godz. 18.00, wstęp wolny

Janusz Palikot o książce "Nic-nic. Ontologia na marginesach Leśmiana"
17 czerwca

Książka Janusza Palikota jest podróżą przez główne wątki twórczości Bolesława Leśmiana. Autor podjął odważną próbę "przeczytania" na nowo jednego z najważniejszych przedstawicieli dwudziestolecia międzywojennego. Tka misterną sieć autorskich zestawień i niebanalnych analogii. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zebrany materiał ikonograficzny, który pozwala autorowi poszerzyć pole analizy poszczególnego motywu. Finalnie jesteśmy zaskoczeni wielością interpretacyjnych tropów. Właśnie dzięki tym zestawieniom publikacja rzuca światło na filozoficzny rodowód myśli wybitnego poety.

Ula Rybicka o Etgarze Kerecie i współczesnej literaturze izraelskiej
15 lipca

Ula Rybicka recenzuje i tłumaczy literaturę (m.in. Etgara Kereta, Assafa Gavrona), polskim czytelnikom przybliża w szczególności współczesną prozę hebrajską. Na co dzień jest również związana z teatrem – współtworzy Przegląd Piosenki Aktorskiej. Polskim czytelnikom przybliża w szczególności współczesną prozę hebrajską. O niej, a przede wszystkim o twórczości Etgara Kereta, opowie podczas spotkania na Łące Leśmiana. Jej artykuły publikowane są m.in. w "Chiduszu", "Midraszu" i "Lente". Prowadzi Żydotekę – żydowską bibliotekę na Instagramie.

Marcin Wilk o książce "Pokój z widokiem. Lato 1939"
12 sierpnia

Rozmowa na temat książki, w której Wilk opisuje ostatnie przedwojenne lato. Autor zajrzał do Zakopanego, spędził trochę czasu w Gdyni, przyjrzał się Zaleszczykom, ale przede wszystkim zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju.

Marcin Wilk, dziennikarz, publicysta, krytyk, tłumacz, redaktor, konsultant programów literackich. Publikował na łamach m.in. "Polityki", "Tygodnika Powszechnego", "Przekroju".

 

Zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego. W razie niesprzyjającej pogody wydarzenia zostają przeniesione do budynku Muzeum POLIN.

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

03.06.2019