Kolacja szabatowa – smaki Chanuki
image
image
image
W zimowy szabatowy wieczór zapraszamy Was w kulinarną podróż przez aromatyczne smaki Chanuki. Spróbujecie kultowych latkes w nowej odsłonie, rozgrzeje Was goldene jojch z kaczki, na danie główne pojawi się jedno z najstarszych dań żydowskich – czolent, a całości dopełnią ponczkes*. To będzie spotkanie pełne światła, ciepła i wciągających opowieści o żydowskiej kuchni. Rozgośćcie się i odpocznijcie przy naszym stole.
- 13 grudnia (piątek), godz. 19:00, KUP BILET →
- Bilety: 330 zł, dostępne w kasach i online
- Miejsce: hol główny Muzeum POLIN
- Liczba miejsc ograniczona: 50 osób
Grudzień z jego krótkimi dniami i wymagającą aurą to czas, gdy światło jest dla nas niezwykle ważne. W kulturze żydowskiej upamiętnia ono cud, który nastąpił w świątyni jerozolimskiej, odzyskanej przez Żydów dzięki powstaniu Machabeuszów – rozmnożenia oliwy, która wystarczyła na utrzymanie światła przez 8 dni. Dlatego też chanukowe menu, oprócz dań szabatowych, ma dania zawierające oliwę lub dania smażone.
Zachęcamy do spędzenia w naszym muzeum tego wyjątkowego, ostatniego w tym roku wieczoru szabatowego, przez który poprowadzi Was opowieść przewodniczki kulinarnej Katarzyny Jankowskiej. Dania przyrządzi restauracja "Warsze", a degustację win poprowadzi sommelierka Katarzyna Federowicz.
*zapisy słów z języka jidysz
Menu
Przystawka
Latkes, śledź, cynamon, kardamon, karmelizowana cebulka
Zupa
Rosół z pieczonej kaczki, oliwa lubczykowa
Danie główne
Czulent wołowy, warzywa korzeniowe, cymes
Deser
Pączek z konfiturą malinową, przyprawy korzenne, sos waniliowy
Daniom będzie towarzyszyć degustacja win wybranych przez sommelierkę Katarzynę Federowicz.
Katarzyna Jankowska – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (kasia_warsawpolinguide na Instagramie).
Katarzyna Federowicz – sommelierka, hydrosommelierka, wokalistka i kompozytorka. Specjalistka ds. gastronomii. Autorka artykułów kulinarno-podróżniczych. Jurorka w międzynarodowych konkursach winiarskich i nalewkarskich. Recenzentka kulinarna. Absolwentka Wine and Spirit Education Trust i Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Stworzyła i prowadzi autorski program warsztatów multisensorycznych, podczas których m.in. wykazuje związki w odczuwaniu wina i muzyki, wprowadza do odczuwania energii wina i wody. Przez lata managerka zarządzająca restauracji Solec 44 i współtwórczyni Lokal.Bistro. Prowadzi szkolenia z zakresu wiedzy o winie. Wykładowczyni w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów. Promotorka polskiej sceny winiarskiej.