Koncert
25.11.2016

Kolberg po żydowsku - koncerty i spotkania

Kolberg po żydowsku
Kolberg po żydowsku - żydowska muzyka i taneczne szaleństwo, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata zapraszamy na spotkanie z muzyką żydowską zachowaną w pamięci wiejskich muzykantów i w dziełach Oskara Kolberga.

 • 25 listopada (piatek), godz. 18.00

Spotkamy się ze świadkami historii Władysławą Dychą i Stanisławem Głazem. Usłyszymy nowe aranżacje tradycyjnych melodii żydowskich, jakie rozbrzmiewały na polsko-żydowskich wsiach. Zagrają: DiaBuBu, Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk, Kompania Janusza Prusinowskiego i Zawołany Skład Weselny.

Wydarzenie podzielone będzie na dwie części. Najpierw WTAJEMNICZENIE, czyli spotkanie z wiejską muzyką żydowską, zarówno tą, którą zapisał Oskar Kolberg, jak i tą, która przetrwała w pamięci wiejskich muzykantów. Usłyszymy żydowskie tańce i opowieści; skrzypka z Stanisława Głaza, śpiewaczkę Władysławę Dychę i pieśń śpiewaną przez nią w jidysz – oboje z Roztocza Lubelskiego. Porównamy też jak grano i śpiewano w tym czasie na polskich weselach. Nasi Goście to także bracia Wójcikowie spod Radomia, którzy znają od ojca żydowskie kawałki grane na wsiach. Wywołamy z niepamięci muzykę sławnej kapeli braci Simsiów spod Radomia, muzykanci grali w karczmie w Oblasie specjalne mazurki na przywitanie gości. Posłuchamy, jak Wójcikowie zapamiętali tę muzykę. W programie film archiwalny z badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”.

Część druga to taneczne szaleństwo czyli KOLBERG PO ŻYDOWSKU – muzykę żydowską z zapisów Kolberga i własnych badań terenowych zagrają kapele: Janusza Prusinowskiego, Niwińskich, Ewy Grochowskiej i Macieja Filipczuka oraz DiaBuBu. Oraz Goście Specjalni z części pierwszej. Panie, Panowie - tańczymy! Buciki pastujemy!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

18:00 Wtajemniczenia – spotkanie, koncert i film archiwalny
Klubokawiarnia, wstęp wolny

Podczas spotkania - koncertu usłyszymy wiejską muzykę żydowską, to, co zostało w pamięci naszych Gości Specjalnych – świadków historii.

Wtajemniczenia składać się będą z:

 • pokazu filmu archiwalnego z badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”;
 • opowieści śpiewaczki Władysławy Dychy, zaśpiewa nam też weselną pieśń w jidysz oraz wiejską weselną pieśń z Roztocza;
 • Stanisław Głaz (skrzypce) i Ewa Grochowska (drugie skrzypce) zagrają żydowskie polki i melodie wiejskie z Roztocza;
 • zagrają kawałki od Simsiów bracia Wójcikowie (skrzypce, harmonijka ustna, śpiew), kawałki nauczone od ojca, który grał ze słynną żydowską kapelą Simsiów z Radomskiego.
   

20:30 zabawa Kolberg po żydowsku
Klubokawiarnia

Rozpocznie śpiewaczka Władysława Dycha - Gość Specjalny, Potem muzykę żydowską z zapisów Oskara Kolberga i własnych badań terenowych zagrają:

 • Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk – lubelskie melodie żydowskie z Roztocza i zapisów Kolberga, gościnnie zagra Stanisław Głaz;
 • DiaBuBu – melodie żydowskie z Łowickiego;
 • kapela Niwińskich – muzyka braci Simsiów (od Mariana Bujaka, braci Wójcików), Józefa Kasiaka i z zapisów Kolberga spod Przysuchy, gościnnie zagrają bracia Wójcikowie;
 • Kapela Janusza Prusinowskiego – kawałki żydowskie z badań Oskara Kolberga (tom Mazowsze) i Michała Rubina.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Jesiennej Edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzyka Odnaleziona

Partnerzy: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata