Koncert

27.01.2014 19:00

„Kołysanki na wieczny sen”

„Kołysanki Na Wieczny Sen” to rytuał pożegnania. To wspomnienie ludzi, którzy byli częścią miejsca. To uczczenie żydowskiej historii wtopionej w ulice miast. To utulenie w muzyce pamięci o wielu pokoleniach polskich Żydów.

To modlitwa za zmarłych, kołysanie dusz. Tym bowiem są kołysanki – cichą modlitwą, nadzieją i prośbą o spokojny sen.

To chęć powrotu do czasów kiedy toczyło się normalne życie. Powrót ten będzie możliwy za sprawą projekcji złożonej z przedwojennych fotografii. Kiedy muzyka płynie, przed widzem przesuwają się kolejne zdjęcia, spoglądają na niego kolejne twarze, radosne, szczęśliwe. Widzimy matki tulące dzieci, zakochanych narzeczonych, święta, całe pokolenia… „Za ciemnością Zagłady jest światło” – to fragment jednego z utworów – „Ruach”.

Projekt „Kołysanki Na Wieczny Sen” miał swoją premierę w 2010 roku na festiwalu Tzadik w Poznaniu. Do tej pory zabrzmiał w wielu polskich miastach, na rynkach i w teatrach, m.in. w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Sopocie, Płocku, Warszawie, Aleksandrowie Łódzkim. Płyta ukazała się w październiku 2012 roku nakładem wydawnictwa Opensources.

Lena Piękniewska – wokalistka, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę „Wyspa” (MCA Music), a dwa lata później „Kołysanki Na Wieczny Sen” (Opensources, 2012) z kwartetem jazzowym Soundcheck. Jej zainteresowania oscylują pomiędzy wieloma rodzajami muzyki. Tworzy jazzowe ballady, poetyckie songi, surowe klimaty etno.

Współpracuje z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej: Krzysztofem Dysem, Andrzejem Święsem, Radkiem Nowickim, Pawłem Szpurą, Michałem Górczyńskim, Maciejem Kocinem Kocińskim, Krzysztofem Szmańdą, Piotrem Kałużnym. Aktorka kultowego warszawskiego kabaretu „Pożar w Burdelu” (reż. Michał Walczak).

Towarzyszyć jej będą:

  • Krzysztof Dys – fortepian
  • Paweł Szpura – perkusja
  • Radek Nowicki – saksofon tenorowy i sopranowy
  • Andrzej Święs – kontrabas

Wstęp wolny.

Istnieje możliwość rezerwacji pod numerem: 22 471 03 01 lub pod adresem: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

O godz. 17.30 pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędą się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane przez Fundację Shalom.

Fundacja Shalom - logotyp

20.12.2013