Koncert
21.04.2017

Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia upamiętniający 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka
Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W ramach obchodów 74. rocznicy w getcie warszawskim 21 kwietnia w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się koncert orkiestry Sinfonia Varsovia. W programie koncertu znalazły się utwory Mieczysława Weinberga, Władysława Szpilmana, Richarda Addinsella oraz premierowe wykonanie kompozycji Jerzego Maksymiuka, który tego wieczoru poprowadzi orkiestrę. 

  • 21 kwietnia (piątek), godz. 20.00

Koncert rozpocznie się od premiery utworu "Lonely Star over Be’er Sheva" skomponowanego przez Jerzego Maksymiuka.

Tak opowiada o nim maestro Maksymiuk:

Beersheva to największe miasto pustyni Negew w Południowym Dystrykcie Izraela. Byłem tam kilkanaście razy i zawsze temperatura była bardzo wysoka, ponad 50 stopni. Przyciągała mnie nie ona, a bardzo dobrze grająca orkiestra kameralna. Pamiętam bardzo udane wykonanie IV Symfonii Mendelssohna. Przed próbami muzycy –zarówno mężczyźni, jak i kobiety - odstawiali przy ścianie karabiny z którymi przychodzili. Potem stroili instrumenty. To także było niezwykłe, jak i  zadziwiający spokój tych prób, jakby na przekór przynoszonej broni.  Zaprzyjaźniłem się z koncertmistrzami  skrzypiec i  wiolonczel. Od nich nauczyłem się potrzebnych mi do prowadzenia próby zwrotów. W dowód przyjaźni zaprosili mnie na szabat - to było niezapomniane przeżycie. 

Zawsze przyciągało moją uwagę niebo: jasne, bezchmurne, a wieczorem ciemne i obsypane morzem gwiazd. Czasami było ich skupiska, czasami jednak świeciła jakaś zagubiona, pojedyncza gwiazda. To niebo, atmosfera prób i wszystko, czego w Be’er- Shevie doznałem, zapadło we mnie głęboko, by po latach powrócić jako dojmujące wspomnienie.

Moja kompozycja ( 2011/2017) jest nawiązaniem do tego wszystkiego: ciemnego nocą nieba z  gwiazdami błyszczącymi silnie jak brylanty i  samotnej gwiazdy, którą zawsze wyławiałem wzrokiem. To wspomnienie ciepła, jakie odebrałem od ludzi, spokoju tamtego czasu mimo opieczętowania go karabinami. Be’er-Sheva kojarzy mi się ze skupieniem, intymnością, liryzmem. 

Po utworze Jerzego Maksymiuka zabrzmi IV Symfonia Mieczysława Weinberga, która została napisana w 1957 roku, a swojej premiery doczekała się 4 lata później. Orkiestrę Filharmonii Moskiewskiej poprowadził wówczas Kiryłł Kondraszyn. Kompozytor zadedykował ją młodszemu koledze-kompozytorowi Rewolowi Buninowi.

Concertino Władysława Szpilmana, które usłyszymy po przerwie, powstało w roku 1940 w warszawskim getcie. Pracę nad kompozycją autor traktował jako formę samoobrony przed nieludzkim światem zewnętrznym. Prawykonanie utworu miało miejsce w Los Angeles.

Kończący koncert Warsaw Concerto na fortepian i orkiestrę Richarda Addinsella przyniósł swemu twórcy niebywałą sławę. Został napisany w 1941 roku do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”, przedstawiającego losy polskiego lotnika-pianisty w czasie II wojny światowej.


Program koncertu:

  • Jerzy Maksymiuk: A Lonely Star over Be’er Sheva
  • Mieczysław Weinberg: IV Symfonia op. 61
    ***
  • Władysław Szpilman – Concertino na fortepian i orkiestrę
  • Richard Addinsell – Warsaw Concerto na fortepian i orkiestrę

Wykonawcy:

  • Marek Bracha – fortepian
  • Sinfonia Varsovia
  • Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Biografia Marka Brachy >>

Biografia Jerzego Maksymiuka >>

Historia Orkiestry Sinfonia Varsovia >>

 

Organizatorzy

Partnerzy

W roku 2016 Muzeum Historii Żydów Polskich dokonało zakupu sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego oraz multimedialnego, zwiększając w ten sposób dostęp do oferty kulturalnej muzeum i podnosząc jej atrakcyjność, zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.