Koncert

Kostka Rudnika „Miniatury” – koncert premierowy

Czarny pasek z napisem uroczysta premiera połączona z koncertami 10 reinterpretatorów.
fot. Requiem Records

Zapraszamy na wspólne świętowanie premiery 4-płytowego boksu, który zawiera miniatury stworzone w latach 1975–1995, a także ich nowe interpretacje w wykonaniu współczesnych artystów. W muzeum zagrają: Michał Jacaszek, Agim Dżeljilji, Rigor Mortiss, Bolek Błaszczyk (Grupa MoCarta), Dusseldorf, Das Moon, CH Distric, Vökuró, Adre'N'Alin i Bodek Pezda. Mistrzem ceremonii będzie sam Eugeniusz Rudnik.

Praca nad wydaniem zbioru krótkich kompozycji Eugeniusza Rudnika trwała z przerwami od kilku lat. W zamyśle jego inicjatorów obszerne i pięknie przygotowane wydawnictwo ma umożliwić zapoznanie się z możliwie najobszerniejszym wyborem nagrywanych przez Rudnika w latach 1975–95 małych form dźwiękowych. Jest to uzupełnienie sporej luki w dotychczas wydanym dorobku artysty.

W zbiorze „Rudnik” (Polskie Radio, 2007) zebrano bowiem jego klasyczne kompozycje, a w zeszłym roku nakładem Requiem Records i Narodowego Centrum Kultury ukazał się bardzo ciepło przyjęty przez krytykę album „ERdada” przynoszący nowe utwory kompozytora.

Bardziej dociekliwi miłośnicy twórczości legendy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia mogli odnaleźć rozproszone nagrania Rudnika na płytach wytwórni Bółt, a także wyszukać muzykę ilustracyjną jego autorstwa w Antologii Polskiej Animacji i Animacji Eksperymentalnej (PWA, 2008). „Miniatury” są zatem prezentacją ważnego i zupełnie nieznanego nurtu twórczości autora tak znaczących dla polskiej kultury utworów, jak „Dixi”, „Mobile” czy „Przyjaciółki z Żelaznej ulicy”.

Premiera „Miniatur” zbiega się w czasie z renesansem twórczości artysty. Dopiero co laury zbierał niezwykle udany film dokumentalny o kompozytorze, pt. „15 stron świata” (reż. Zuzanna Solakiewicz), a na początku tego roku Rudnik otrzymał srebrną Glorię Artis za całokształt swojej twórczości.

Boks „Miniatury” składa się z czterech płyt CD, z których trzy stanowią bardzo obszerny wybór małych form audialnych pogrupowanych ze względu na swój charakter jako „Dźwięki”, „Impresje” i „Tła”, a czwarta („Interpretacje”) przynosi utwory artystów młodego i średniego pokolenia będące interpretacjami bądź kompozycjami inspirowanymi miniaturami Rudnika. Całość daje w sumie ok. 320 minut muzyki.

Program wydarzenia:

17:00 – dyskusja

  • Marek Horodniczy - Narodowe Centrum Kultury
  • Bolesław Błaszczyk - znawca twórczości Eugeniusza Rudnika
  • Łukasz Pawlak - właściciel wydawnictwa Requiem Records

17:30 – projekcja filmu dokumentalnego o Eugeniuszu Rudniku „Gieniu, ratuj!” w rezyserii Bolesława Błaszczyka

18:30 – koncerty

Każdy uczestnik uroczystej premiery "MIniatur" otrzyma do biletu płytę CD prezentującą nowości wydawnicze Requiem Records.

Współorganizatorem koncertu jest Requiem Records i Narodowe Centrum Kultury.

  

21 czerwca, godz. 17.00, bilety: 30 zł, zachęcamy do zakupu biletów online.