Edukacja
4.12.2016 - 22.02.2017

Kurs "Polacy, Ukraińcy, Żydzi – historia i współczesność" - kurs edukacyjny

Kurs "Polacy, Ukraińcy, Żydzi – historia i współczesność"
Kurs "Polacy, Ukraińcy, Żydzi – historia i współczesność", fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Ukraiński Dom w Warszawie zapraszają na kurs edukacyjny "Polacy, Ukraińcy, Żydzi – historia i współczesność".


Gdzie na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich widoczne są miejsca styku kultury polskiej, ukraińskiej i żydowskiej? Z jakimi wyzwaniami spotykają się Ukraińcy mieszkający dziś w Warszawie? Jak rozmawiać o trudnych momentach w naszej historii? Jakie są współczesne próby upamiętniania historii i jakie kontrowersje się z nimi wiążą? W jaki sposób można reagować, gdy spotykamy się ze stereotypami, uprzedzeniami lub dyskryminacją?

Spotkania, dyskusje i warsztaty będą okazją do poszerzenia wiedzy o historii stosunków polsko-ukraińskich oraz historii Żydów w tej części Europy. Kurs stworzy także przestrzeń do rozmowy na temat współczesnej sytuacji Ukraińców w Polsce oraz do rozwinięcia kompetencji międzykulturowych.

Program kursu:

 • 4 grudnia (niedziela), godz. 13.00-18.00 Warsztaty wprowadzające, zajęcia odbędą się częściowo na wystawie stałej Muzeum POLIN. Prowadzący: Myroslava Keryk (Fundacja „Nasz Wybór”/Ukraiński Dom), Michał Majewski (kierownik Sekcji Edukacji Historycznej, Muzeum POLIN) i Małgorzata Waszczuk (specjalistka ds. edukacji, Muzeum POLIN)

 • 7 grudnia (środa), godz. 17.30-20.00 Spotkanie dotyczące relacji polsko-ukraińskich w latach 1920-1950

 • 14 grudnia (środa), godz. 17.30-20.00 Spotkanie kultur i religii - tradycje świętowania

 • 21-22 stycznia (sobota-niedziela), godz. 11.00-18.00 Warsztaty antydyskryminacyjne

 • 25 stycznia (środa), godz. 17.30-20.00 Współczesne formy upamiętniania historii – spotkanie z ukraińskim historykiem i publicystą dr Vasylem Rasevychem z Instytutu Ukrainoznawstwa im. Ivana Krypiakewycza Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

 • 1 lutego (środa), godz. 17.30-20.00 Historie lokalne – przeszłość, upamiętnianie i współczesność

 • 8 lutego (środa), godz. 17.30-20.00 Migranci z Ukrainy w Warszawie – spotkanie z socjolożką Myroslavą Keryk, Fundacja „Nasz Wybór”/Ukraiński Dom

 • 22 lutego (środa), godz. 17.30-20.00 Pamięć o Krymie i Donbasie – spotkanie z Andrijem Dostlewem i Liją Dostlewą – kuratorami wystawy „Rekonstrukcja pamięci”

Do udziału zapraszamy zarówno obywateli polskich, jak i ukraińskich. Kurs będzie się odbywał w języku polskim. Udział w kursie jest bezpłatny.

Formularz zgłoszeniowy można wypełnić po polsku lub po ukraińsku – wersja polska formularza znajduje się tutaj, wersja ukraińska formularza znajduje się tutaj. Osoby przesyłające zgłoszenia zobowiązują się do wzięcia udziału we wszystkich częściach programu.

Dziękujemy za przesłane formularze. Rekrutacja jest już zakończona.


Zajęcia odbywają się na Muranowie: w Muzeum POLIN (ul. Anielewicza 6, Warszawa) oraz w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1, Warszawa). Nie mamy możliwość zwrotu kosztów dojazdu osobom spoza Warszawy, które chcą wziąć udział w kursie.

Kurs realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię,

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

Partner kursu

Dom Ukraiński w Warszawie

Załączniki:
 • Formularz zgłoszenia na kurs - PL
  Pobierz plik 633.5 KB / MSWORD
 • Formularz zgłoszenia na kurs - UA
  Pobierz plik 634 KB / MSWORD