Warsztaty
31 sierpnia - 26 października

Kurs „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie”

Spacer przed Muzeum POLIN.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Centrum Wielokulturowe zapraszają migrantów mieszkających w Warszawie oraz przewodników miejskich po Warszawie na kurs „Wielowarszawa - kultury, przestrzenie, nasze historie”.

Jak przez pryzmat przestrzeni miasta opowiadać ważne osobiste historie? Które miejsca w Warszawie są znaczącymi punktami spotkań międzykulturowych? Jak oprowadzać po mieście w sposób ciekawy i jednocześnie włączający? Czego unikać, żeby spacery nie powielały stereotypów?

Spotkania, warsztaty i konsultacje z ekspertami będą okazją do poszerzenia wiedzy o Warszawie – jej wielokulturowym dziedzictwie i współczesnej różnorodności, a także do rozwinięcia kompetencji międzykulturowych. Podczas warsztatów zespoły składające się z przewodników i przedstawicieli różnych kultur wspólnie przygotują ścieżki zwiedzania Warszawy, na podstawie których wspólnie przeprowadzą spacery otwarte dla publiczności.

 

Program kursu:

 • Środa, 31 sierpnia, godz. 17.30–20.00, warsztaty wprowadzające „Wielokulturowość w mieście”, prowadzenie: Małgorzata Waszczuk (Muzeum POLIN) i Zuzanna Dłużniewska (Centrum Wielokulturowe)
 • Środa, 7 września, godz. 17.30-20.00 – Warszawa oczami migranta - spotkanie z Mamadou Dioufem, autorem „Afrykańskiego spacerownika po Warszawie”
 • Środa, 14 września, godz. 17.30–20.00 – spacer „Ścieżkami wielokulturowej Warszawy”, prowadzenie: Zuzanna Dłużniewska (Centrum Wielokulturowe)
 • Weekend 17-18.09, godz. 11.00-18.00 warsztaty antydyskryminacyjne
 • Środa, 21 września, godz. 17.30-20.00 warsztaty dotyczące pracy nad scenariuszem spaceru
 • 28 września, 5 i 12 października, godz. 17.30-20.00 –konsultacje scenariuszy spacerów z varsavianistami i ekspertami/ekspertkami zajmującymi się wielokulturowością
 • 15 października, 16 października, 22 października, 23 października – spacery przygotowane przez osoby uczestniczące w kursie
 • Środa, 26 października, godz. 17.30-20.00 spotkanie podsumowujące cykl

 

Każda osoba biorąca udział w kursie będzie uczestniczyć w przygotowaniu i poprowadzeniu jednego spaceru dotyczącego przenikania się kultur. Spacery będą włączone w program festiwalu MADE IN POLIN. Łącznie przygotowane zostaną 4 spacery otwarte dla publiczności.

Udział w kursie jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy dla migrantów znajduje się tutaj, a formularz dla przewodników znajduje się tutaj

Formularze zgłoszeniowe należy przysyłać do 28 sierpnia 2016 r. na adres [email protected].

Osoby przesyłające zgłoszenia zobowiązują się do wzięcia udziału we wszystkich warsztatach i do współprowadzenia jednego spaceru.

Zapraszamy na spotkania informacyjne, podczas których omówimy zasady kursu i pomożemy wypełnić aplikacje:

11 sierpnia, godz. 18.00-19.30 w Centrum Wielokulturowym, ul. Jagiellońska 54

18 sierpnia, godz. 18.00-19.30 w Centrum Edukacyjnym, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6. Uwaga: prosimy wejść wejściem służbowym od strony ul. Anielewicza

 

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Komponent „Oblicza różnorodności” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

Patroni

Załączniki:
 • FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DLA MIGRANTÓW I MIGRANTEK NA KURS „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie”
  Pobierz plik 390 KB / MSWORD
 • FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DLA PRZEWODNIKÓW I PRZEWODNICZEK NA KURS „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie”
  Pobierz plik 390.5 KB / MSWORD