Koncert

16.05.2013 18:00

„Lament serca” Jerzego Maksymiuka

Fot. Robert Robaszewski/Agencja Gazeta

Koncert monograficzny Jerzego Maksymiuka kończy obchody 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Jest muzycznym hołdem złożonym wszystkim zamordowanym Żydom oraz upamiętnia zburzenie Wielkiej Synagogi w Warszawie.

Jerzy Maksymiuk pisząc muzykę, jak sam mówi, wyraził swój żal i absolutne zjednanie się z ludźmi nękanymi. Impulsem i bezpośrednią inspiracją do napisania utworów stanowiących program koncertu „Lament serca”, były informacje o zniszczeniach pomników żydowskich w kraju. Opowiada historię, w części śpiewaną po polsku i w jidysz.

Program koncertu:

  1. Liście gdzieniegdzie spadające
  2. W zamyśleniu
  3. Trzy preludia na fortepian
  4. Lament serca – Passacaglia, Ewokacja, Marsz żałobny, Tren, Muzyka wyciszenia, Modlitwa, Finał

Orkiestra: Warszawscy Soliści Concerto Avenna
Dyrygent: Jerzy Maksymiuk

Soliści: Anna Karasińska (sopran), Jerzy Maksymiuk (fortepian)

Z wypowiedzi autora:
– Z tolerancją wciąż mamy trochę kłopot, dlatego napisałem ten utwór. Impulsem były informacje o zniszczeniach pomników żydowskich w kraju. Musimy zmagać się z antysemityzmem, sprzeciwiać się temu. To nasza konieczność. Pisząc ten utwór chciałem wyrazić swoje absolutne zjednanie się z ludźmi nękanymi. To, co się zdarza, budzi mój wielki niepokój. Nigdy do czegoś takiego nie powinno dojść.

O utworze „Lament serca” :
– To nie jest ilustracja wydarzeń, lecz mój głos, reakcja na to, co się dzieje. Składa się z dziewięciu części. Częścią główną jest modlitwa. Jej zarys miałem w głowie od dawna. Tu wkracza sopranistka, która śpiewa kilka zdań po polsku i w języku jidysz. Na koniec miała być kołysanka, która wszystko rozładuje. Ale zmieniłem to na hymn, w którym wyrażam swój żal, że mogło dojść do tych różnych wydarzeń. Hymn dochodzi do granic dynamiki, a po nim jest siedem uderzeń będących przestrogą – "nigdy więcej". Są w tym utworze i ciepłe momenty, refleksje i nadzieje, że może być inaczej.

Pełen tekst wywiadu z Jerzym Maksymiukiem

Biografia Jerzego Maksymiuka

Wydarzenie biletowane, bilet normalny – 30 zł, bilet ulgowy – 20 zł.

Rezerwacje:

(+48) 22 471 0301
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

 

Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu
Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

 

12.05.2013