Spotkanie
12.04.2014 17:00
Legendy o krwi

Zapraszamy na spotkanie z prof. Joanną Tokarską-Bakir, które pozwoli nam na krytyczne spojrzenie na legendy o krwi (czyli o domniemanych profanacjach hostii i porywaniu dzieci przez Żydów) a także na konsekwencje takich przesądów - w przeszłości i współcześnie. Będzie to również okazja do poznania wyników badań dotyczących funkcjonowania tych legend w świadomości społecznej.
Podczas spotkania zobaczymy film Artura Żmijewskiego Polak w szafie (2007) zrealizowany po powrocie z badań terenowych prowadzonych pod kierunkiem prof. Tokarskiej-Bakir w Sandomierzu. Film jest zapisem próby przepracowania usłyszanych przez badaczy historii. W stworzonej przez Artura Żmijewskiego przestrzeni w Centrum Sztuki Współczesnej studenci mierzą się z pytaniem co zrobić z wiszącym w sandomierskiej katedrze obrazem Karola de Prevot, przedstawiającym tzw. mord rytualny dokonywany przez Żydów na dzieciach chrześcijańskich.
Po filmie zapraszamy do dyskusji.
Prof. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir - antropolożka kultury, literaturoznawczyni, pracowniczka naukowa Instytutu Slawistyki PAN, autorka m.in. książek Legendy o krwi. Antropologia przesądu (2008) i Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski 1939-1946 (2012). Obecnie jako stypendystka Marie Curie (2013-2015) pracuje w IAS w Princeton w USA nad projektem dotyczącym pogromów powojennych w Europie środkowo-wschodniej .
12 kwietnia, godz. 17:00, wstęp wolny
Zapraszamy również na kolejne wydarzenia:
Cykl działań „Swój–obcy–inny. Muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Patroni medialni