Koncert
16.09.2017

Leśmian muzycznie Pustki_Nosowska_Bisz

Zespół Pustki z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej i Bisza zagra specjalnie przygotowane utwory do słów poezji Bolesława Leśmiana oraz Antoniego Słonimskiego.

  • 16 września (sobota), godz. 20.00

Zespół Pustki sięgnął po poezję Bolesława Leśmiana w 2009 roku. Na płycie Kalambury poświęconej polskiej poezji ukazały się m.in. muzyczne interpretacje wierszy Leśmiana. Oniryczne, niepojące, surowe aranżacje Pustek idealnie skomponowały się z  leśmianowskim słowem.

Osiem lat później, w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana, na scenie Muzeum POLIN utwory Pustek zabrzmią na nowo. Zespół przypomni refleksyjne wiersze poety: Dłoń zanurzasz we śnie oraz Wiedza, którą zaśpiewa wspólnie z Katarzyną Nosowską. Nosowska wykona także przejmujący utwór Antoniego Słonimskiego Notes.

Publiczność Muzeum POLIN po raz pierwszy usłyszy fragmenty poematu Leśmiana Łąka z 1920 roku w dwóch muzycznych aranżacjach, specjalnie przygotowanych dla muzeum przez zespół Pustki. Do wykonania jednego z premierowych łąkowych utworów zespół zaprosił Jarosława "Bisza" Jaruszewskiego - rapera, poetę, autora słuchowisk radiowych.

Ten wyjątkowy ponadgodzinny koncert dopełnią utwory z repertuaru Pustek. 


O artystach

Pustki: mistrzowie łączenia postrocka i avanpopu. Nazwę zespołu wzięli od przydomowej komórki, w której rozpoczęli swoją przygodę z dźwiękami. Kiedyś mówiono o nich, że grają muzykę Wschodu, ale tak naprawdę każda kolejna płyta wymyka się z ram gatunkowych. Płyta „Safari” jest tego najlepszym dowodem. Wciąż mamy do czynienia z klimatem, gdzie chwytliwa melodia gra w klasy z niebanalnym tekstem, ale pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania muzyczne, bo oprócz charakterystycznego dla pustek brzmienia gitar, klawiszy czy sekcji rytmicznej, otrzymujemy porządną dawkę elektroniki. Produkcyjnie na „Safari” swoje piętno odcisnęli trzej producenci – Bartek Dziedzic, Adam Toczko oraz Eddie Stevens. Ostatni płyta ,,Wydawało się” to podsumowanie 15 letniej już twórczości Pustek, znalazły się na niej wybrane utwory z dyskografii zespołu oraz dwa premierowe ,,O krok” oraz ,, Liczę do dwóch”.

Jedno jest pewne, Pustki potrafią zaskakiwać. Ich muzyka jest zderzeniem wejść i wyjść – brzmień cichych i spokojnych, przeplecionych mocnymi i efektownymi. Zachwycają, porywają, oczarowują.

Katarzyna Nosowska: Kłopotliwe jest przedstawianie Katarzyny Nosowskiej w kilku zdaniach, bo to artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość. Gdy tylko Hey ma wolne, Nosowska solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami, ostatnio Marcinem Macukiem i Marcinem Borsem – penetruje krainy, w które z zespołem się nie zapuszcza. Jej szósta i póki co ostatnia płyta solowa nosi tytuł „8” – ta cyfra podobno symbolizuje doskonałość, więc wszystko się zgadza.

Jarosław "Bisz" Jaruszewski: raper, poeta, kulturoznawca oraz autor słuchowisk radiowych. Od początku swojej twórczości doceniany za przemyślane teksty, dobór tematów, zabawy słowem oraz łączenie różnych muzycznych gatunków. Zdobywca złotej płyty za album „Wilk chodnikowy”. Nominowany do Fryderyka za płytę "Wilczy humor" nagraną z Radkiem Łukasiewiczem. Wokalista bydgoskiego zespołu B.O.K.

Wydarzenie jest częścią projektu Łąka Leśmiana realizowanego przez Muzeum POLIN. 

 

Patronem medialnym koncertu jest:

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO