Spacer

Lilia z Muranowa – spacer dźwiękowy

Okładka projektu The Muranów Lily / Lilia z Muranowa
Benny Nemerofsky Ramsay

Zapraszamy na spacer dźwiękowy inspirowany opowiadaniem Izaaka Baszewisa Singera pt. „Para”. Spacer odbędzie się po okolicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ale wcześniej zaprosimy uczestników do budynku muzeum na krótki wstęp, podczas którego przybliżymy kontekst powstania projektu.

Spacer dźwiękowy Lilia z Muranowa opowiada historię Zisła/Zissy – chłopca, który pragnął być dziewczyną, a także obrazu, przedstawiającego legendarny kwiat, który zniknął z muzealnej kolekcji. Na narrację dźwiękową składają się fakty i pogłoski na temat malowidła, jak i kwiatu. Za pośrednictwem tych fragmentów słuchacz kierowany jest ku miejscom, gdzie w Warszawie po raz pierwszy pojawiła się tajemnicza roślina.

Dzięki tekstom i dźwiękom poznajemy społeczność żydowską sprzed stu laty. Historia i fikcja przeplatają się w sugestywny sposób, tworząc nową muranowską legendę. 

Autorem Lilii z Muranowa jest Benny Nemerofsky Ramsay – kanadyjski artysta, który wiosną tego roku przebywał na rezydencji artystycznej w Muzeum POLIN. Udźwiękowienie spaceru zawdzięczamy Chórowi Polin pod kierunkiem Seana Palmera i Kuby Pałysa.

Zachęcamy do pobrania pliku dźwiękowego. Plik można znaleźć pod tym linkiem. Aby pobrać plik w formacie mp3, należy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję zapisz link jako. Jego wielkość to 32 MB. W kasach muzealnych dostępne są także bezpłatnie audioprzewodniki z nagranym spacerem. Spacer zaczyna się wewnątrz budynku muzeum i prowadzi słuchacza po jego najbliższej okolicy.

11 czerwca, o godz. 18.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc internetowa (pod tym linkiem) lub  telefoniczna pod numerem: +48 22 47 10 301

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp