Wykład

Ludzie piłki: futbol a tożsamość żydowska w Wielkiej Brytanii

Sześciu mężczyzn grających w piłkę nożną; pośrodku profesjonalny piłkarz żydowski Albert Goodman. Zdjęcie dzięki uprzejmości Jewish Museum London

Tematem wykładu Joanne Rosenthal będą związki między brytyjskimi Żydami a piłką nożną. Sport ten odegrał ważną rolę w kształtowaniu się tożsamości brytyjskich Żydów, od jego anglicyzującego wpływu na żydowskich imigrantów z Europy środkowo-wschodniej pod koniec XIX w., po współczesność, gdy stał się dla niektórych quasi-religią.

Omówione zostaną takie zagadnienia, jak plemienny charakter futbolu czy nierozerwalne więzi, jakie wytworzyły się między Żydami w różnych częściach kraju a poszczególnymi drużynami. Dowiemy się również, dlaczego niektóre z najważniejszych klubów brytyjskich zwane są żydowskimi.

Joanne Rosenthal – kuratorka wystaw i projektów w Jewish Museum London. Niespełniona piłkarka, kibic Manchester United. Kutorka otwartej w 2013 r. w Jewish Museum London wystawy Four Four Jew: Football, Fans and Faith o Żydach i piłce nożnej w Wielkiej Brytanii. Członkini rady Association of European Jewish Museums.

7 grudnia, godz. 18.00, wstęp wolny