Warsztaty
26.03.2023

Malowanie talerza sederowego – warsztaty ceramiczne

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia, podczas których samodzielnie zaprojektujemy i pomalujemy piękny talerz sederowy. Poznamy również tradycje związane ze świętem Pesach. Zajęcia potrwają około 3-4 godzin.

  • 26 marca (niedziela), godz. 12.00-16.00
  • Bilety: 200 zł, BRAK MIEJSC
  • Liczba miejsc ograniczona: 15 osób
  • Prowadzenie: Beata Grudziecka
  • Pracownia kulinarna "U Fani"

Podczas zajęć dowiemy się, jak zaprojektować wzór na wyjątkowy talerz, używany podczas pierwszego wieczoru święta Pesach, zwanego sederem. Takie naczynie ma sześć miejsc przeznaczonych na potrawy, które są symbolicznie związane z wyjściem Żydów z Egiptu. W trakcie warsztatów samodzielnie przygotujemy projekt talerza o średnicy około 30 cm, poznamy technikę przenoszenia wzoru na lustro talerza i pomalujemy go techniką podszkliwną specjalnymi farbami ceramicznymi. Talerz zostanie później poszkliwiony i wypalony i będzie można go odebrać w muzeum w ustalonym terminie.

Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?

  • Poznamy ciekawą technikę zdobienia ceramiki oraz historię i symbolikę związaną ze świętem Pesach.
  • Nauczymy się projektować grafikę na talerz o średnicy 30 cm. W miejsca sześciu pól naniesiemy hebrajskie nazwy potraw.
  • Zrobimy piękny i niepowtarzalny talerz sederowy, jakiego nie ma nikt inny.
  • Spędzimy czas w miłej i twórczej atmosferze.

Dla kogo są nasze warsztaty?

Dla wszystkich! Nie jest potrzebne żadne wcześniejsze doświadczenie czy przygotowanie, nie trzeba znać się na ceramice, grafice czy być artystą plastykiem. Podczas warsztatów krok po kroku nauczymy się wszystkiego od podstaw. Praca, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, jest, jak mówią uczestnicy poprzednich zajęć, "odprężająca i medytacyjna".

Beata Grudziecka – ceramiczka, muzealniczka, dwukrotna "Mistrzyni Tradycji", stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców kultury, Ambasadorka Kultury Pomorza. W 2018 roku uczestniczyła w międzynarodowym projekcie realizowanym przez The Royal Delft, najstarszą i nadal działającą manufakturę fajansu w Holandii. Brała udział w wielu warsztatach, m.in. w De Koninklijke Porceleyne Fles w Delft, a także w warsztatach Masterclass Delfts Blauw Schilderen w Heinen Delfts Blauw w Amsterdamie. Od 2020 roku jest instruktorką malowania ceramiki na wzór holenderski w Akademii Łucznica. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury, prowadzi własną pracownię Ceramika Malborska.