Warsztaty

Marzec ’68 – przyczyny, relacje, znaczenie

zdjęcie ilustracyjne - kadr filmu
fot. E. Turlejska

Zapraszamy na warsztaty, podczas których omówiona zostanie antysemicka kampania Marca ‘68. Będziemy pracować na materiałach źródłowych – tekstach prasowych, relacjach i materiałach wizualnych.

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o źródła niezadowolenia społecznego narastającego w Polsce drugiej połowy lat 60. Porozmawiamy o przyczynach studenckich protestów, walkach frakcyjnych w PZPR, związkach między wydarzeniami w Polsce a Praską Wiosną i buntem młodzieży na Zachodzie oraz o tym, jak Marzec 1968 roku wpłynął na dalsze losy osób angażujących się w PRL w działalność opozycyjną.

Przyjrzymy się różnym wątkom marcowej propagandy. Zastanowimy się nad tym, kogo wskazywała ona społeczeństwu jako wroga, oraz jaki wpływ wywarła na Polaków. Zajmiemy się także pomarcową emigracją. Przeanalizujemy doświadczenia ludzi poddanych wówczas szykanom i zmuszonych do opuszczenia Polski na fali antysemickiej nagonki.

Prowadzący: dr Mariusz Jastrząb, historyk i kulturoznawca. Naukowo zajmuje się społeczną i gospodarczą historią Polski po II wojnie światowej. Pisał m.in. na temat PRL-owskiej propagandy.

Zajęcia częściowo odbędą się na wystawie stałej, w galerii „Powojnie. 1944 do dziś.”

14 marca, godz. 13.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacjatel.+48 22 47 10 301.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp