Wykład
19.06.2017

Mechanizmy propagandy. Od wojny sześciodniowej do Marca ‘68

Mechanizmy propagandy. Od wojny sześciodniowej do Marca ‘68
fot. Flickr

Wojna sześciodniowa, czyli trzecia wojna izraelsko-arabska została propagandowo wykorzystana przez ówczesny polski aparat państwowy. Użyto jej jako podstawy legitymizacji nagonki antysemickiej, która cechowała politykę okresu Marca '68.

  • 19 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00, wstęp wolny

- Nie chcemy, by w naszym kraju powstała piąta kolumna. (…) Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeżeli tego pragnęli – powiedział w przemówieniu 19 czerwca 1967 roku Władysław Gomułka. - Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę, Polskę Ludową.

Te słowa padły podczas obrad VI Kongresu Związków Zawodowych. W ten sposób I sekretarz KC PZPR dokonał oceny sytuacji po wojnie sześciodniowej.

 W trakcie wykładu dr. hab. Piotr Osęka, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN przybliży przebieg wojny i prześledzi mechanizmy propagandy, która w konsekwencji doprowadziła do wyjazdu z Polski kilkunastu tysięcy Żydów.

 

Program Obcy w domu. Wokół Marca ‘68 to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Obserwuj nas na facebook.com/obcywdomu.

 

Patron

Współorganizator: