Spotkanie
12.12.2021 - online

Meet the Family: Chaim Zelig Słonimski

Chaim Zelig Słonimski. Brodaty mężczyzna z długimi włosami.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Lee Slonimsky, cioteczny prawnuk Chaima Zeliga Słonimskiego (1810-1904), w rozmowie z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett przedstawi dziedzictwo tego astronoma, wynalazcy, pedagoga i popularyzatora nauki. Co jego spuścizna oznacza dla Lee i dla przyszłych pokoleń?

  • 12 grudnia (niedziela), godz. 20:00, czas trwania: 1,5 godz.
  • Transmisja na żywo, w języku angielskim: Friends of POLIN on Facebook >>
  • Udział bezpłatny, nie wymaga rejestracji.

"Meet the Family"  rozmowy online z potomkami wybitnych polskich Żydów, prowadzone przez Barbarę Kirshenblatt-Gimblett, Główną Kuratorkę Wystawy Głównej Muzeum POLIN Ronalda S. Laudera.

Dołącz do kolejnej rozmowy "Meet the Family". Lee Slonimsky, poeta i prozaik, przedstawi osobiste spostrzeżenia na temat życia i pracy swojego słynnego przodka Chaima Zeliga Słonimskiego, wynalazcy czterokierunkowego telegrafu i maszyny liczącej oraz wydawcy pierwszego popularnonaukowego czasopisma w języku hebrajskim. Chaim Zelig Słonimski był również dziadkiem polskiego poety Antoniego Słonimskiego. Lee zdradzi, dlaczego jego pradziadek jest dla niego tak inspirujący i dlaczego jego spuścizna jest ważna także dzisiaj.

Cykl "Meet the Family" jest częścią całorocznego programu "Dziedzictwo" organizowanego przez Muzeum POLIN w 2021 roku. Głównym elementem programu jest otwarcie nowej galerii wystawy stałej muzeum, która prezentuje dwudziestu sześciu polskich artystów, działaczy, naukowców czy finansistów żydowskiego pochodzenia. Ludzi, którzy zmienili nie tylko swój kraj, ale odcisnęli piętno na losach świata.

Cykl rozmów "Meet the Family" poszerza grono tych wybitnych postaci o kolejnych bohaterów, których dokonania i życiorysy stanowią wyjątkowy wkład w historię ludzkości. Ich potomkowie opowiedzą o tym, jak ich rodzice lub dziadkowie pokonywali ograniczenia i nie ustawali w dążeniu do celu, biorąc przy tym odpowiedzialność za siebie i innych. Mamy nadzieję, że historie tych wyjątkowych osób będą dla nas źródłem inspiracji.

Chaim Zelig Słonimski urodził się w 1810 roku w Białymstoku, zmarł w 1904 roku w Warszawie. Astronom, wynalazca, pedagog, redaktor, wydawca i popularyzator nauki. Wierzył w zgodność nauki i Tory, dlatego jego rozważania porównać można na swój sposób do wysiłków Filona z Aleksandrii, hellenistycznego filozofa żydowskiego, zmierzających do osiągnięcia harmonii między Biblią a myślą hellenistyczną. W 1856 r. Słonimski wynalazł telegraf, który mógł wysyłać jednocześnie dwa telegramy w każdą stronę. Jeszcze wcześniej wynalazł kalkulator. Był autorem biografii geografa Alexandra von Humboldta (1858), opracował książkę o komecie Halleya (Kokhava' de-shavita', 1835), wydał książkę o astronomii (Toldot ha-shamayim, 1838). Jego czasopismo popularnonaukowe Ha-Cefira, pierwsze tego rodzaju w języku hebrajskim, zawierało artykuły o wszystkim, od wynalazków naukowych po dinozaury. Jego osiągnięcia matematyczne sięgają od wynalezienia maszyny liczącej - jej koncepcja weszła do historii informatyki jako „twierdzenie Słonimskiego" – po udoskonalenie kalendarza hebrajskiego w świetle odkryć astronomicznych.

Lee Slonimsky, cioteczny prawnuk Chaima Zeliga Słonimskiego i dalszy kuzyn polskiego poety Antoniego Słonimskiego, urodził się w Nowym Jorku w 1951 roku. Jego dziadkowie ze strony ojca przybyli do Ameryki z Polski w 1905 roku. Lee jest cenionym poetą, ma na swoim koncie dziewięć tomów wierszy i dziesiąty, Bright Yellow Buzz, który ukaże się w 2022 roku. Jego trzecia książka, Pythagoras in Love, została przetłumaczona na język grecki przez Stamatisa Polenakisa, laureata greckiej Narodowej Nagrody Poetyckiej, oraz na język polski jako Zakochany Pitagoras przez wybitnego poetę Henryka Cierniaka. Jest współautorem trzech powieści, trylogii Black Swan Rising, wraz z żoną Carol Goodman, laureatką Nagrody Hammetta i dwukrotną zdobywczynią Nagrody Mary Higgins Clark. Lee jest również pionierem w dziedzinie inwestowania odpowiedzialnego społecznie, ze swoim funduszem hedgingowym Green Hills Partners LP, oraz orędownikiem humanitarnego traktowania zwierząt.

Barbara Kirshenblatt-Gimblett jest Główną kuratorką wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na stanowisku imienia Ronalda S. Laudera, profesor emerytowana na Uniwersytecie Nowojorskim. Autorka między innymi książek: “Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage”; “Image Before My Eyes: A Photographic History of Jewish Life in Poland, 1864–1939” (z Lucjanem Dobroszyckim), i “They Called Me Mayer July: Painted Memories of Jewish Life in Poland Before the Holocaust” (z Mayerem Kirshenblattem). Otrzymała honorowe doktoraty z Jewish Theological Seminary of America, na Uniwersytecie w Hajfie i Uniwersytecie Indiany. Członkini Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2020 została laureatką Nagrody im. Dana Davida. Jest członkinią rady Council of American Jewish Museums, Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz Żydowskiego Muzeum i Centrum Tolerancji w Moskwie, doradza przy projektach muzealnych na Litwie, Białorusi, w Albanii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.