Meet the Family: Hillel Seidman
image
Naomi Seidman w rozmowie z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett opowie o swoim ojcu, Hillelu Seidmanie, pisarzu i dziennikarzu wywodzącym się ze środowiska chasydów, prowadzącym archiwum Gminy Żydowskiej w Warszawie przed wojną, a następnie Judenratu w czasie okupacji nazistowskiej, autorze "Dziennika z warszawskiego getta", wyjątkowego świadectwa życia religijnych Żydów w czasach Zagłady.
- Premiera: 11 kwietnia (niedziela), godz. 20.00 CET, 14.00 EST / 11:00AM PST, 9:00PM Izrael
- Spotkanie na żywo prowadzone po angielsku
"Meet the family" to cykl rozmów online z potomkami wybitnych polskich Żydów. Te pasjonujące spotkania przygotowuje i prowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett – główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN. Co miesiąc poznajemy losy innej postaci i jej dokonania przez pryzmat rodzinnych wspomnień i doświadczeń młodszych pokoleń.
Zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu „Meet the Family”, które odbędzie się w przededniu 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Hillel Seidman uciekł z warszawskiego getta w styczniu 1943 roku. Uratował się dzięki paszportowi paragwajskiemu. Jako obywatel południowo-amerykańskiego państwa został deportowany do obozu Vittel, gdzie wyzwolili go amerykańscy żołnierze. Po wojnie opublikował dziennik, który prowadził w getcie. Jest on dla badaczy Zagłady Żydów bezcennym źródłem informacji, choć budzącym w niektórych kontrowersje. Naomi Seidman opowie o życiu i spuściźnie swojego ojca i o tym, jakie ma znaczenie dla niej, a także dla kolejnych pokoleń.
Cykl "Meet the Family" jest częścią całorocznego programu "Dziedzictwo" organizowanego przez Muzeum POLIN w 2021 roku. Głównym elementem programu jest otwarcie nowej galerii wystawy stałej muzeum, która prezentuje dwudziestu sześciu polskich artystów, działaczy, naukowców, czy finansistów żydowskiego pochodzenia. Ludzi, którzy zmienili nie tylko swój kraj, ale odcisnęli piętno na losach świata.
Cykl rozmów "Meet the Family" poszerza grono tych wybitnych postaci o kolejnych bohaterów, których dokonania i życiorysy stanowią wyjątkowy wkład w historię ludzkości. Ich potomkowie opowiedzą o tym, jak ich rodzice lub dziadkowie pokonywali ograniczenia i nie ustawali w dążeniu do celu, biorąc przy tym odpowiedzialność za siebie i innych. Mamy nadzieję, że historie tych wyjątkowych osób będą dla nas źródłem inspiracji.
Barbara Kirshenblatt-Gimblett jest Główną kuratorką wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na stanowisku imienia Ronalda S. Laudera, profesor emerytowana na Uniwersytecie Nowojorskim. Autorka między innymi książek: “Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage”; “Image Before My Eyes: A Photographic History of Jewish Life in Poland, 1864–1939” (z Lucjanem Dobroszyckim), i “They Called Me Mayer July: Painted Memories of Jewish Life in Poland Before the Holocaust” (z Mayerem Kirshenblattem). Otrzymała honorowe doktoraty z Jewish Theological Seminary of America, na Uniwersytecie w Hajfie i Uniwersytecie Indiany. Członkini Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2020 została laureatką Nagrody im. Dana Davida. Jest członkinią rady Council of American Jewish Museums, Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz Żydowskiego Muzeum i Centrum Tolerancji w Moskwie, doradza przy projektach muzealnych na Litwie, Białorusi, w Albanii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.
Naomi Seidman jest profesorką sztuki na Uniwersytecie w Toronto. Wcześniej pełniła funkcję profesorki Kultury Żydowskiej w Graduate Theological Union w Berkeley. W 2016 roku została styendystką Guggenheima. Wydała między innymi "Faithful Renderings: Jewish-Christian Difference and the Politics of Translation" (University of Chicago Press, 2006) oraz "The Marriage Plot; or, How Jews Fell in Love with Love, and with Literature" (Stanford University Press, 2016). Jest córką Hillela Seidmana, archiwisty Judenratu getta warszawskiego i autora ważnego dziennika opisującego życie w getcie. Sama uczyła się w szkole Bais Jaakow.
Hillel Seidman (1907–1995) był pisarzem i dziennikarzem urodzonym w Buczaczu (obecnie Ukraina) w zamożnej rodzinie chasydzkiej. Uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował u znanego profesora historii Majera Bałabana. W czasie wojny przebywał w getcie warszawskim, gdzie prowadził dziennik. Był archiwistą i sekretarzem w Judenracie. Uciekł z getta w styczniu 1943 roku. Uzyskał fałszywy paszport paragwajski. Jako obywatel południowo-amerykańskiego państwa został deportowany do obozu Vittel we Francji, gdzie został wyzwolony przez Armię Amerykańską we wrześniu 1944 roku. Seidman jest autorem wielu książek po polsku, hebrajsku, jidysz i angielsku dotyczących żydowskiej edukacji, etycznego wymiaru uboju rytualnego, świąt żydowskich, komentarzy biblijnych, biografii rabinów i polityków, których znał. Jego pracą o nieprzemijającym oddziaływaniu jest „Dziennik z warszawskiego getta”, który ukazuje życie religijne w getcie i był pierwszym opublikowanym po wojnie tego typu świadectwem. Napisany w jidysz dziennik początkowo ukazywał się w odcinkach w prasie w 1945 roku, by później zostać wydanym w czterech językach, jako książka.
Przed wojną i po wojnie Seidman był działaczem Agudat Israel, organizacji reprezentującej religijnych Żydów na całym świecie. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1950 roku, gdzie pracował jako dziennikarz prasy w języku jidysz. Osiadł na Brooklynie, gdzie pisał dalej książki. Pełnił funkcję przewodniczącego Jewish Nazi Victims Organization of America (Żydowskiej Organizacji Ofiar Nazistowskich w Ameryce). Życie i spuścizna Hillela Seidmana łączą w sobie oddanie ideom chasydyzmu, dyscyplinę intelektualną oraz żywotny kosmopolityzm.
Wydarzenie organizowane z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Czytaj więcej o akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile >>