Koncert

Menuhin@100 – koncert Sinfonii Varsovii

Scena lekko oświetlona, na której stoją z instrumentami członkowie orkiestry wraz z dyrygentem w czasie występu.
fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W setną rocznicę urodzin Yehudiego Menuhina orkiestrę poprowadzi Jerzy Maksymiuk

25 maja 2016 r. w Muzeum POLIN wystąpi Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka, zaś partie solowe na skrzypcach zagra koncertmistrz orkiestry Jakub Haufa.

Koncert będzie jednym z kilku organizowanych z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Yehudiego Menuhina – genialnego skrzypka i pierwszego gościnnego dyrygenta Sinfonii Varsovii.

Czeka nas koncert niezwykły – za sprawą repertuaru, klasy muzyków, a także dzięki rzadko spotykanym związkom artystów z wykonywanymi utworami. Muzycy zagrają koncert na skrzypce, smyczki i basso continuo C-dur Jeana Marie Leclaira, utwór wielokrotnie wykonywany przez maestro Maksymiuka i Polską Orkiestrę Kameralną, z której później wyrosła Sinfonia Varsovia.

W tym wypadku nie zabraknie też związku z Menuhinem, który wiele lat temu przekazał Jerzemu Maksymiukowi swoją partyturę utworu. Tę samą partyturę zobaczymy na pulpicie dyrygenta podczas koncertu w Muzeum POLIN.

Następnie zabrzmi  koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika w interpretacji Jakuba Haufy. Utwór został napisany specjalnie dla Yehudiego Menuhina w 1971 roku i wykonany przez niego po raz pierwszy  podczas City of London Music Festival. Soliście towarzyszyła wtedy Menuhin Festival Orchestra, w której skład wchodziło wielu muzyków Sinfonii Varsovii.

Na koniec usłyszymy popisowy numer, wielokrotnie wykonywany przez Sinfonię Varsovię pod batutą Menuhina – serenadę na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego.

Program koncertu:

  • Jean Marie Leclair – koncert na skrzypce, smyczki i basso continuo a-moll op.7 nr 5
  • Andrzej Panufnik – koncert skrzypcowy
  • Piotr Czajkowski – serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op.48

Wykonawcy:

  • Jakub Haufa – skrzypce
  • Sinfonia Varsovia 
  • Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Bilety w cenie: 40 zł (rzędy A-K) i 30 zł (rzędy L-W) do kupienia w kasach muzeum lub przez internet.