Warsztaty
12.06.2016 - 16.01.2017

Między religiami

Graffiti, wyróżnia się na nim żółty napis coexist.
fot. Davie Green, Coexist, creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Zapraszamy na kilkumiesięczny cykl zajęć dla dorosłych i młodzieży dotyczący podobieństw, różnic oraz dialogu między trzema religiami – judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym trzem wielkim religiom monoteistycznym oraz ich wyznawcom, żeby w kontekście współczesnych konfliktów i napięć spróbować zrozumieć ich wzajemne relacje. Podczas warsztatów i spotkań będziemy poruszać tematy związane z liberalizacją i radykalizacją wiary, otwartością na zmiany czy na osoby niewierzące. Ważnym punktem będzie również przyjrzenie się sytuacji kobiet oraz podejściu do małżeństwa. Celem zajęć jest budowanie postawy wzajemnego szacunku, otwartości i zrozumienia, dlatego na cykl zapraszamy zarówno osoby niewierzące, jak i będące wyznawcami różnych religii.

Spotkania w małej, warsztatowej grupie będą przeplatać się ze spotkaniami dla większej publiczności, podczas których filozofowie i znawcy religii, Halina Bortnowska, Stanisław Krajewski i Andrzej Saramowicz będą dyskutować ze sobą na wybrane tematy, posiłkując się tekstami z Biblii Hebrajskiej, Nowego Testamentu oraz Koranu.

Zwieńczeniem cyklu będzie praca nad dyskusją otwartą dla publiczności, która odbędzie się w styczniu i będzie dotyczyła dialogu międzyreligijnego.

25 sierpnia między godziną 18.00 a 19.00 odbędzie się  spotkanie z koordynatorką cyklu, które będzie miało formę dyżuru. Zapraszamy na nie osoby, które będą miały szczegółowe pytania dotyczące uczestnictwa w cyklu. Cykl rozpocznie się 12 września i zakończy 16 stycznia 2017 roku. Dokładny plan spotkań znajduje się w formularzu zgłoszeniowym (do pobrania tutaj), który należy wysłać do 4 września na adres [email protected]

Komponent „Oblicza różnorodności” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Załączniki:
  • FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY_między religiami
    Pobierz plik 18.75 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT