Koncert

Młoda Polska Filharmonia

Orkiestra z dyrygentem na scenie.
fot. mat.pras.

Już po raz ósmy Młoda Polska Filharmonia – orkiestra działająca jako projekt Fundacji Zwierciadło – rusza w trasę koncertową. To jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy.

Składa się z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 16–21 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Orkiestra zagra pod batutą Adama Klocka, laureata nagrody Grammy 2014. Gościnnie wystąpi skrzypek Jan Mráček.

W programie:

  • Paweł Łukaszewski – Sinfonietta per archi
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll
  • Richard Strauss – Serenada Es-dur
  • Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur

Biogramy artystów:

  • Adam Klocek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Jest także pomysłodawcą i współtwórcą płyty „Night in Calisia", która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego".
  • Jan Mráček, który uświetni koncerty, to charyzmatyczny czeski skrzypek, najmłodszy laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praska Wiosna w 2010 roku oraz najmłodszy solista w historii Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia. Obecnie Jan studiuje na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzycznym pod kierunkiem Jana Pospíchala, wieloletniego, głównego dyrygenta Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Jak mówi Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło, Młoda Polska Filharmonia to niezwykły mariaż talentu, pasji i ciężkiej pracy. W samej Polsce jej koncertów wysłuchało ponad 30 tyś. osób. Orkiestra koncertuje za granicą z repertuarem naszych największych kompozytorów. W tym roku zagrała dla wielotysięcznej publiczności w Szanghaju, na prestiżowym MISA Festiwal.  

Fundatorami projektu Młoda Polska Filharmonia są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.

Organizatorzy:


15 listopada godz. 19:00, bilety: 30zł, do kupienia w kasach muzeum i systemie biletowym online; bilety dla uczniów szkół muzycznych: 10zł, do kupienia w kasach muzeum.