Dyskusja
8.12.2018

Mniej przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego: globalne wyzwanie, globalna odpowiedź? - debata

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, fot. Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Międzynarodowa debata poświęcona propozycjom solidarnej odpowiedzi działaczek i działaczy organizacji pozarządowych na ograniczanie przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego. Debata stanowi część 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

  • 8 grudnia (sobota), godz. 18.00, wstęp bezpłatny

Debata odbędzie się w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język polski.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich sześciu lat w ponad 70 krajach na całym świecie przyjęto prawo, które ogranicza swobodę działania organizacjom społeczeństwa obywatelskiego. Oznacza to, że po 70 latach od czasu przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, prawie połowa z państw, które przyjęły Deklarację, w dalszym ciągu nie gwarantuje w pełni prawa do stowarzyszania się, wolności zgromadzeń i swobody wypowiedzi. Przyjęte restrykcyjne prawa ograniczają organizacjom społecznym możliwość pozyskiwania środków na swoje działania, stygmatyzują działaczy społeczeństwa obywatelskiego nazywając ich „zagranicznymi agentami”, czy w skrajnych przypadkach zakazują pewnych form stowarzyszania się.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z USA, Europy i Azji przedstawią swoje doświadczenia w zakresie tego, jak kurczenie się przestrzeni dostępnej społeczeństwu obywatelskiemu wpływa na ich działania i jakie stosują metody i środki, by odpowiedzieć na te wyzwania.

Paneliści:

  • Sandra Coliver, Open Society Justice Initiative, USA
  • Paweł Kasprzak, lider ruchu Obywatele RP, Polska
  • Ewa Kulik, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego, Polska
  • Susan N. Herman, prezes American Civil Liberties Union, USA
  • Andrew Stroehlein, Human Rights Watch, Belgia
  • David Vig, Amnesty International Hungary, Węgry
  • Moderatorka: Małgorzata Szuleka, HFPC.

Wydarzenie organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Open Society Justice Initiative w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Debata inicjuje działanie programu członkowskiego Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - Inicjatywy Helsińskiej.

Helsińska Fundacja Praw CzłowiekaHelsińska Inicjatywa dla Praw Człowieka

WatchDocsFundacja Batorego