Dyskusja

Relacja audio: dyskusja "Moja krew. Tożsamość a biologia"

Rysunek przedstawia serce.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy krew ma wpływ na poczucie tego kim jesteśmy i jak funkcjonujemy w świecie?  Czy więzy krwi to tylko metafora, czy realne powiązania międzyludzkie?

W kolejnej debacie nad problemami współczesności zastanawialiśmy się nad relacją tożsamości i krwi. Jaki wpływ na życie człowieka ma świadomość krwi i pochodzenia? Czy krew jest częścią tożsamości?

Jaki będzie stosunek ludzi do krwi w przyszłości? Czy będą bardziej do niej przywiązani czy mniej? Gdy powstanie krew syntetyczna, kim wtedy będziemy? Co będzie nas wiązało z przeszłością? Jak nowe technologie wpłyną na nasze poczucie związku z gatunkiem ludzkim?

Gdy transplantacja i wysokie technologie osiągną kolejne milowe kroki, nasze poczucie tożsamości zostanie zachwiane, przesunięte, przewartościowane. Czy zadamy sobie pytanie: kim jestem, gdy fizycznie jestem już nie sobą?

W rozmowie udział wzięli: dr Aleksandra Przegalińska  - filozof, badacz rozwoju nowych technologii, prof. Bogusław Pawłowski - biolog i prof. Wojciech Burszta – antropolog kultury i kulturoznawca.

Spotkanie poprowadziła Marta Perchuć-Burzyńska z radia Tok FM.

Dyskusja w kontekście wystawy "Krew. Łączy i dzieli".

Cykl dyskusji „Wyzwania XXI wieku” to debaty analizujące lokalne i globalne problemy cywilizacyjne w kontekście historycznym i społecznym. Poprzez refleksję na temat ich przyczyn i możliwych skutków zwiększamy świadomość i odpowiedzialność współczesnego społeczeństwa.

 

PATRONAT MEDIALNY

 

Mecenas

 

Współorganizator