Rezydencje artystyczne

Muzyczny performance Lukasa Ligetiego

Dwóch muzyków na scenie podczas koncertu.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Lukas Ligeti to kompozytor, improwizator i perkusista znany m.in. ze współpracy z takimi muzykami, jak John Zorn czy Gary Lukas. W ramach projektu w Muzeum POLIN  Ligeti zaprosił do współtworzenia nowej kompozycji profesjonalistów, hobbystów i amatorów, przedstawicieli różnych pokoleń, którzy dzielili się z nim melodiami i pieśniami żydowskimi. 

Na ich podstawie w sobotę 28 listopada o godzinie 17.00 wykona w Muzeum POLIN eksperymentalny utwór. Ligeti poprowadzi grupę muzyków: Pawła Szamburskiego (klarnet), Patryka Zakrockiego (skrzypce, altówka, mbira), Mikołaja Pałosza (wiolonczela), Wojciecha Kurka (instrumenty elektroniczne) oraz Barbarę Kingę Majewską (wokal). Przez słuchawki będzie im przekazywać dźwięki, które staną się podstawą do improwizacji. 
 
O wrażeniach z pobytu twórczego, kolekcjonowania materiałów wśród mieszkańców Warszawy i swojej metodzie pracy Lukas Ligeti opowie 29 listopada o godz. 18:00 w siedzibie muzeum. Spotkanie poprowadzi dr Piotr Cichocki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Rozmowa odbędzie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
 
Koncert: 28.11.2015; godz. 17.00, wstęp wolny; wymagana rezerwacja miejsc
 
Spotkanie z artystą: 29.11.2015; godz. 18.00; wstęp wolny
 
Więcej o artyście:
 
Lukas Ligeti – kompozytor i improwizator, perkusista. Współpracował z muzykami takimi jak John Zorn, Gary Lucas i Tarek Atoui, a także grupami Bang on a Can, Kronos Quartet, Ensemble Modern, na zamówienie których tworzył nowe kompozycje. Artysta w swojej dotychczasowej pracy chętnie korzystał jednocześnie z muzyki tradycyjnej, nagrań terenowych i nowych technologii. Ligeti koncertuje na całym świecie wykonując utwory na instrumencie perkusyjnym marimba lumina. Interesuje się zarówno jazzem, elektroniką, improwizacją, jak i muzyką tradycyjną oraz popularną.

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”