Warsztaty
ZGŁOSZENIA DO 30.03.2019

Nabór do projektu Chóru POLIN we współpracy z Biennale Warszawa

fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do projektu Chóru POLIN we współpracy z Biennale Warszawa! Eksperymentalny chór stworzy wielogłosowy manifest, odnoszący się do zagadnień związanych z projektami na przyszłość, włączaniem-wykluczaniem, integracją społeczną, wspólnotą, wielogłosem. 

Zapraszamy osoby zainteresowane wspólnym działaniem – przedstawicieli i przedstawicielki różnych grup, osoby młodsze i starsze, śpiewające amatorsko i profesjonalnie, kobiety i mężczyzn, imigrantów i imigrantki, przedstawicieli i przedstawicielki różnorodnych grup mniejszościowych i większościowych. 
 
Manifest stanie się zbiorem społecznych doświadczeń, wskazówek, kierunków zmiany, prezentujących wielość perspektyw i doświadczeń, ale też szukających tego, co wspólne, w tym możliwości tworzenia nowych aliansów. Na poziomie metodologicznym działanie będzie próbą mierzenia się z kategorią „projektu społecznego” i poszerzaniem pól uczestnictwa. Mimo poszukiwań tego, co wspólne, nie będziemy usilnie szukać harmonii; w oparciu o ogólny rytm i strukturę będziemy raczej poszukiwać kolektywnego wielogłosu opartego na indywidualnej ekspresji, próbach wypracowywania i utrzymywania uważności na innych. Pojawi się przestrzeń na przypadek, pauzy, głosy ciche. 
 
Preludia do finałowego manifestu będą miały miejsce podczas wybranych wydarzeń Biennale Warszawa w formie interwencji, chórowych komentarzy. Finałowy utwór wybrzmi 23 czerwca w siedzibie Biennale Warszawa oraz w przestrzeni publicznej wokół
 
Plan pracy obejmuje:
  • warsztat zapoznawczy w dn. 5-7 kwietnia
  • warsztaty w maju (środy i czwartki w godzinach wieczornych)
  • oraz warsztaty w czerwcu (piątki, soboty, niedziele)
  • finał: 23 czerwca
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Nie stawiamy wstępnych wymagań, przydatne jednak będzie podstawowe wyczucie rytmu. Projekt jest procesem grupowym – konieczny jest udział w całym cyklu warsztatów (możliwe jest opuszczenie do trzech spotkań). 
 
Zgłoszenia przyjmowane są do 30 marca lub do wyczerpania limitu miejsc. W zgłoszeniu prosimy o napisanie kilku słów o sobie. 
Szczegółowe informacje i zapisy: echomicka@polin.pl 
 
 
Prowadzenie:
Zorka Wollny – artystka działająca na pograniczu muzyki, teatru i sztuk wizualnych. Jej prace są ściśle związane z przestrzenią, architekturą. Współpracuje  w trybie reżyserskim z muzykami, aktorami i tancerzami, ważnym elementem jej działań jest współdziałanie z członkami i członkiniami lokalnych społeczności. 
 
Współpraca:
Kuba Pałys – pedagog, trener wokalny, akompaniator, twórca muzyki do performansów.
Christine Schörkhuber – filmowczyni, muzyczka, artystka multimedialna.
 
Kuratorka:
Ewa Chomicka – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 
Koordynacja:
Marta Michalak, Ela Petruk (Biennale Warszawa), Ewa Chomicka (Muzeum POLIN)
 
Projekt „Przejmując scenę. Polifoniczny manifest dla przyszłości” to partnerskie przedsięwzięcie realizowane przez Biennale Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Projekt obejmuje chórowy „manifest dla przyszłości” oraz kolektywnie budowane artystyczne wycieczki po Warszawie jutra.