Edukacja
Nabór do 30.09.2019

Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" - zgłoszenia do edycji 2019

Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata", Muzeum POLIN, Widok sali wykładowej z perspektywy widowni. Na scenie siedzą paneliści, w dwóch grupach - po prawej i lewej. Nad ich głowami ekran, na którym wyświetlony jest slajd wykładu
Widok sali wykładowej z perspektywy widowni. Na scenie siedzą paneliści, w dwóch grupach - po prawej i lewej. Nad ich głowami ekran, na którym wyświetlony jest slajd wykładu, fot. Szulc / Centrum Edukacji Obywatelskiej

Jesteś nauczycielem / nauczycielką i uczysz szacunku dla innych? Zgłoś się do Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata".

Nabór trwa do 30 września (poniedziałek), ZGŁOŚ SIĘ >>

Nagroda powstała z myślą o wspieraniu nauczycieli, którzy w swojej pracy z uczniami oraz członkami lokalnych społeczności kierują się wartościami bliskimi Irenie Sendlerowej: tolerancją, szacunkiem wobec odmienności, odpowiedzialnością za innych i odwagą. 

Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" przyznawana jest nauczycielom/kom którzy:

  • uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych,
  • odgrywają ważną rolę w szkole i społeczności lokalnej,
  • realizują konkretne projekty i działania angażujące dzieci oraz młodzież,
  • ze swoimi działaniami wychodzą poza standard szkolny.

Celem nagrody jest uhonorowanie nauczycieli / nauczycielek oraz upamiętnienie Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny  światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem "Dzieci Holocaustu".

Nabór zgłoszeń trwa do 30 września 2019 roku i jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczą. Kandydat/ka powinien/a wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy, do którego należy załączyć wszystkie wymagane dokumenty tj. dwie rekomendacje i esej (do pobrania u dołu strony) oraz załączniki (które nie są obowiązkowe - maks. 5 dokumentów). Wszystkie dokumenty muszą zostać dołączone elektronicznie jako część formularza internetowego.

ZGŁOŚ SIĘ >>

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczycielki i nauczyciele mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury.

Ze wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze 10 osób nominowanych, a spośród nich jednego laureata/laureatkę. Otrzyma on/ona nagrodę główną w wysokości 15 000 zł, resztę osób nominowanych uznaje się za wyróżnionych.

Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali  wybrani osobiście przez Sendlerową. W gronie laureatów znajdują się również m.in. Anna Kloza, Marzanna Pogorzelska, Małgorzata Rusiłowicz. Ambasadorką konkursu i laureatką nagrody honorowej została także Bożena Szroeder – wybitna polska animatorka kultury. Program nagrody prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Więcej informacji >>