Nalewki. Mirabelka. Tej ulicy już nie ma… tego drzewa brak - spacer miejski
Czy drzewa mogą być nośnikami pamięci? W trakcie spaceru Krystyna Stroynowska opowie o nieoczywistych świadkach historii Muranowa, słynnej mirabelce przy dawnej ulicy Nalewki oraz o życiu (nie)codziennym w warszawskim getcie.
- 4 października (niedziela), godz. 14.30
- Kup książkę online >>
Drzewa są świadkami i strażnikami pamięci – szczególnie na warszawskim Muranowie, gdzie nie zachowały się ślady obecności przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Symboliczne znaczenie nadaje im również judaizm, poświęcając drzewom specjalne święto, o którym opowie przewodniczka.
Spacerując szachownicą ulic Muranowa, zobaczymy jak bardzo po wojnie zmieniła się ta część miasta. Spróbujemy odnaleźć nie tylko ślady, ale i zapachy dzielnicy żydowskiej. Wspomnimy życie (nie)codzienne w getcie. Wysłuchamy opowieści o mirabelce, która rosła w sąsiedztwie Muzeum i była świadkiem historii tego miejsca.
Spacer poprowadzi:
- Krystyna Stroynowska - z wykształcenia historyk kultury, licencjonowana przewodniczka po Warszawie, Muzeum POLIN i innych warszawskich obiektach. Z zamiłowania tropicielka przejawów kultury duchowej ukrywających się wśród najzwyklejszej codzienności.
W dniu spaceru uczestnicy mogą w ramach biletu zwiedzić najpierw samodzielnie wystawę czasową "Tu Muranów".
Informacje organizacyjne:
- Czas trwania spaceru: 2 godziny
- Liczba osób: 15
- Miejsce zbiórki: hol główny
- Podczas spaceru zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.
- Przebywając w grupie, prosimy o zakrycie nosa i ust maseczką lub częścią garderoby.
- Prosimy przygotować się do przejścia około dwóch kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień - wodę do picia i nakrycie głowy.