Dyskusja
14.10.2021 - online

Nie odwracamy wzroku: Zagłada w filmie

Zachęcamy do udziału w kolejnej dyskusji z cyklu "Nie odwracamy wzroku". O tym, jak Zagłada była przedstawiana w różnych momentach historii i zawirowań społeczno-politycznych i jaką rolę pełni film w przepracowaniu tragicznych wydarzeń, będą rozmawiać Katarzyna Wajda i Katarzyna Mąka-Malatyńska. Wydarzenie będzie odbywało się w formie hybrydowej – stacjonarnie i online.

  • Zapis dyskusji z 14 października 2021 roku

Od zakończenia wojny problematyka Zagłady jest obecna w polskim kinie. W ciągu minionych dziesięcioleci była rozmaicie przedstawiana, a także często wykorzystywana politycznie. Niejednokrotnie pamięć zbiorowa okazywała się być pamięcią wybiórczą.

Z wyzwaniami i odpowiedzialnością, jakie ciążą na medium filmowym zmierzyli się między innymi Andrzej Wajda w swoim filmie "Korczak", Roman Polański w "Pianiście", czy Wanda Jakubowska w "Ostatnim etapie". Istotny jest także fakt, że to właśnie polskie kino jako pierwsze w filmie fabularnym podjęło temat Zagłady Żydów, podkreślając odrębność ich doświadczenia.

Uczestnicy dyskusji:

Katarzyna Wajda - absolwentka polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako filmografka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zajmuje się przede wszystkim polskim kinem powojennym, choć równie chętnie popularyzuje wiedzę o tym przedwojennym. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu historii kina i kultury popularnej.

Katarzyna Mąka-Malatyńska - dr hab., prof. PWSFTviT w Łodzi; wykładowca na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; autorka licznych artykułów poświęconych filmowi dokumentalnemu i kinu polskiemu publikowanych na łamach "Images", "Kwartalnika Filmowego", "Studiów Filmoznawczych" oraz książek: "Krall i filmowcy" (Poznań 2006), "Europa Europa" (Poznań 2007), "Ludzie polskiego kina. Agnieszka Holland" (Warszawa 2009), "Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie" (Poznań 2012); współredaktorka tomów zbiorowych dotyczących filmu niefikcjonalnego "Zobaczyć siebie. Polski film dokumentalny przełomu wieków" (Poznań 2011), "Pogranicza dokumentu" (Poznań 2012),  "Archiwa we współczesnych badaniach filmoznawczych" (Warszawa 2021) oraz redaktorka książek "Od obserwacji do animacji. Autorzy o filmie dokumentalnym" (Łódź 2017) i "Teoria praktyki" (Łódź 2019); członek redakcji portalu internetowego filmpolski.pl. (Filmoteka) oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami; dyrektor Szkoły Doktorskiej PWSFTviT w Łodzi. 

Moderatorka:

Joanna Sławińska jest dziennikarką, recenzentką filmową, i współautorką  nagradzanych filmów dokumentalnych. Prowadzi cykl spotkań Rozmowy o Patronie w CKF im. A. Wajdy. Publikuje w miesięczniku „Kino”, a także w Legalnej Kulturze. Nominowana do nagrody PISF za audycję w pr.1 PR „Magazyn Bardzo Filmowy". Wśród wielu audycji ma na koncie cykl „Dosłownie Kultura - wywiady Joanny Sławińskiej”. Przeprowadzała wywiady między innymi z Johnem Malkovichem, Kenem Loachem, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim. Realizowała audycje z  Hollywood i Cannes. W pracy dziennikarskiej często porusza tematykę Holocaustu w kinie. Dziennikarka Polskiego Radia S.A.

 

Cykl dyskusji "Nie odwracamy wzroku" towarzyszy wystawie Wilhelma Sasnala "Taki Pejzaż". Ostatnie spotkanie z tego cyklu odbędzie się 9 grudnia 2021 roku.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl