Kultura

20.10.2013 17:00

„Nigdy nie zapomnij kłamać”

„Nigdy nie zapomnij kłamać”, reż. Marian Marzyński (USA, 2013). Polska premiera filmu w muzeum

W swoim najnowszym filmie Marian Marzyński wraca do Polski i gett żydowskich swego dzieciństwa. Tym razem nie jest jednak sam. W filmie Nigdy nie zapomnij kłamać opowiada poruszające, bolesne historie innych ocalałych dzieci Holokaustu, odmalowując portret Zagłady widzianej oczyma jej najmłodszych ofiar. Film ukazuje również uczuciowe konflikty związane z tożsamością narodową, kulturową i religijną, wynikające z wojennych traum.

“Historia Holokaustu była już opowiadana przez innych, teraz przyszła nasza kolej”, mówi Marzyński. „Ale jako starsi ludzie, w naszych starych ciałach, nadal jesteśmy dziećmi”.

O filmie:

“Zdarza się, że ludzie u schyłku życia odwiedzają miejsca swego dzieciństwa, aby jeszcze raz znaleźć się tam, gdzie byli szczęśliwi. Marzyński oprowadza swoich bohaterów po klatkach schodowych, podwórzach i piwnicach kamienic warszawskiego getta. Emeryci amerykańscy poznają miejsca, przez które uciekali, przyspieszają kroku, załamują im się głosy, a on biegnie za nimi z mikrofonem, albo sam opowiada widzowi o swojej ucieczce, jest przecież jednym z nich. Na murach pojawiają się sylwetki matek i ojców, których widzieli wtedy ostatni raz. Taki to jest powrót do dzieciństwa. Katharsis? Tak”.

Wilhelm Dichter, pisarz

“Wstrząsający film. Każdy z opowiedzianych tu życiorysów to historia na miarę greckiej tragedii.  Dziecko postawione przed dylematem: zapomnieć ojca swego i matkę żeby żyć.  Przeżyli, ale za jaką cenę! W tych przejmujących obrazach, Marzyński oddaje wartość straty jaką poniosło najmłodsze pokolenie Holokaustu, pytając: kim jesteś?, co pamiętasz ze swego dzieciństwa? Nikt o tym do tej pory nie mówił w tak boleśnie przejmujący sposób”.

A. Marek Drążewski, filmowiec-dokumentalista

Po filmie będzie wyjątkowa okazja porozmawiać z reżyserem Marianem Marzyńskim.

Serdecznie zapraszamy.

Pokaz filmu w ramach cyklu „Filmowe biografie”

W ramach cyklu prezentowane będą sylwetki oraz dzieła współczesnych polskich reżyserów pochodzenia żydowskiego. Pierwszym filmem, na który zapraszamy, jest „Nigdy nie zapomnij kłamać” Mariana Marzyńskiego.

07.10.2013