Spotkanie

10.10.2015 11:00

O społecznym wpływie instytucji kultury

fot. flickr / mark notarl / CC BY NC ND 2.0

Muzeum POLIN gości przedstawicieli Victoria & Albert Museum, Historiska Museet, Museum der Dinge, Bramy Grodzkiej – Teatr NN i CSW.

Jakie projekty i jakie działania kulturalne mogą doprowadzić do zmian społecznych? Na przykładzie własnych doświadczeń swoje instytucje zaprezentują kuratorzy, muzealnicy i animatorzy kultury z Polski i zagranicy.

Program:

11:00-11:40: Janusz Byszewski, Centrum Sztuki Współczesnej
11:50-12:40: Sophie Nyman, Muzeum Historii w Sztokholmie
12:50-13:30: Witold Dąbrowski, Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”
13:40-14:30: Michael Fehr, Muzeum Rzeczy w Berlinie
14:40-15:30: Martin Roth, Muzeum Wiktorii i Alberta z Londynu
 

Więcej o uczestnikach:

Janusz Byszewski – założyciel Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od ponad 30 lat prowadzi warsztaty artystyczne, twórcze i zawodowe dla wszystkich chętnych; muzealników, artystów, ekologów, nauczycieli sztuki, psychologów – zrealizował kilkadziesiąt projektów artystyczno-społecznych w Polsce i na świecie. Wykładowca Animacji Kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek "Tutaj jestem” i „Inne muzeum”, (współautor wielu innych) oraz filmów i utopii. Twórca niezależny choć powiązany z instytucjami. Od 2012 roku dyrektor autorskiego “Muzeum w drodze”.

Sophie Nyman – pełniąca funkcję Dyrektora Marketingu i Wystaw w Szwedzkim Muzeum Historii od 2007 roku. Jest odpowiedzialna za wszelkie działania publiczne, zajmuje się brandingiem, zarówno jeśli chodzi o wystawy, jak i identyfikację wizualną. Interesuje się społeczeństwem obywatelskim i wpływem muzeum na społeczeństwo.

Witold Dąbrowski – aktor i muzyk. Opowiadacz historii. Związany z teatrami Scena 6 i Teatr NN. Od 1998 roku zastępca dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Obecnie jest dyrektorem ds. artystycznych Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”, projektu edukacyjno-animacyjny skierowanego do społeczności lokalnych.

Michael Fehr – profesor i dyrektor Instytutu Sztuki w Kontekście na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie i dyrektor Karl Ernst Osthaus – Muzeum Miasta Hagen. Był zastępcą dyrektora Muzeum Sztuki Miasta Bochum , gdzie zainicjował i zorganizował Kemnade International, festiwal kulturalny dla zagranicznych pracowników i ich rodzin . Michael Fehr był kuratorem licznych wystaw na temat sztuki współczesnej, historii kultury i urbanistyki. Jest też autorem wielu publikacji o sztuce współczesnej, a także pomników i teorii muzeologicznej. Od 2003 roku stoi na czele zarządu Muzeum Rzeczy w Berlinie.

Martin Roth – dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta od 2011. Przed rozpoczęciem pracy w V&A był dyrektorem generalnym Kolekcji Sztuki Państwowej w Dreźnie, co wiązało się z nadzorowaniem 12 muzeów i galerii. Jest członkiem kierownictwa wyższego szczebla Expo 2000 w Hanowerze i dyrektorem wystaw tematycznych. Był prezesem Stowarzyszeń Muzeów Niemieckich, a także dyrektorem Niemieckiego Muzeum Higieny w Dreźnie, pierwszego niemieckiego muzeum nauki. W 1992 roku prof. Roth został Visiting Scholar w Getty Research Institute w Los Angeles.

10 października, 11.00-15.30, wstęp wolny. Spotkanie tłumaczone na jezyk polski.

Spotkanie organizowane w ramach święta Made in POLIN.


 

Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Mecenas wydarzenia

Sponsorzy

Partner

Patroni medialni

Patron uczty POLIN

Wsparcie wydarzeń edukacyjnych w ramach święta Made in POLIN udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Produkcja spektaklu Nesting/Gnieżdżenie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Produkcja performansu Dokument podróży

Wspólna instytucja kultury

01.10.2015