Obecność / Brak / Ślady
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Wystawa czasowa "Obecność / Brak / Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie" to zbiór prac zrealizowanych podczas 13 rezydencji artystycznych w Muzeum POLIN. Artyści pochodzący m.in. z Polski, Izraela, Czech, Holandii, Turcji, Ameryki Północnej i Południowej, zaprezentowali różnorodne podejścia do problematyki dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości Warszawy, tworząc wielogłosowy komentarz do jej historii i współczesności.
- Jaka jest żydowska tożsamość?
- Jaka jest tożsamość Warszawy jako ośrodka żydowskiego życia?
- Jaki jej obraz wyłania się z pamięci zbiorowej, indywidualnej, dzisiejszych doświadczeń?
- Kto jest „tutejszy”?
To kilka pytań podjętych przez artystów-rezydentów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Prace, które były prezentowane na wystawie stworzyli:
- Luísa Nóbrega,
- Eliane Esther Bots,
- Noa Shadur&Konrad Smoleński,
- Tamara Moyzes&Shlomi Yaffe,
- Jasmine Bakalarz,
- Itay Ziv,
- Benny Nemerofsky Ramsay,
- Hubert Czerepok,
- Florencia Levy,
- Aslı Çavusoglu&Simone De Iacobis&Małgorzata Kuciewicz,
- Lukas Ligeti,
- Maya Schweizer,
- Sharon Lockhart.
Ich realizacje filmowe, dźwiękowe, fotografie czy dokumentacje działań w przestrzeni publicznej ogniskują się wokół tytułowych kategorii – obecności, braków i śladów.
W przypadku żydowskiej Warszawy te kategorie przenikają się i pozostają w stałym napięciu. Poszukując śladów, artyści odczytują zarówno realne, jak i symboliczne konteksty aktualnej żydowskiej codzienności; mówiąc o nieobecności – wskazują na ukrytą obecność, odsłaniają fizyczne ślady przeszłości, raz głośno komentują, raz milkną.
Podejmując temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa, odwołują się zarówno do kanonu kultury żydowskiej, jak i klisz czy stereotypów, które wokół niej narosły. Pochylając się nad mikrohistorią, uruchamiają uniwersalne pytania, wykraczające daleko poza lokalny kontekst.
Wszystkie prace powstały we współpracy z Muzeum POLIN, większość przy udziale lokalnej społeczności żydowskiej, muranowskiej, warszawskiej. Wystawa „Obecność/ Brak/ Ślady” była pierwszą wspólną prezentacją tych prac, stanowiąc jednocześnie zapis długofalowego działania łączącego obszary sztuki i edukacji dorosłych.
Kuratorkami wystawy i programu rezydencji artystycznych "Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu" były Ewa Chomicka i Agnieszka Pindera.
Wystawie towarzyszyło m.in. seminarium "Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja" z udziałem twórców i ekspertów-komentatorów poszczególnych prac oraz publikacja z tekstami m.in. dr hab. Adama Lipszyca, dr hab. Iwony Kurz, Pawła Smoleńskiego.
Zapoznaj się z katalogiem wystawy poniżej:
Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”
Patroni medialni: