Warsztaty

Oblicza judaizmu w Polsce – warsztaty z cyklu „Wokół wystawy stałej”

https://youtu.be/uxgZ5PCi1Ro
fot. flickr.com/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / CC BY-NC 2.0

Chcesz lepiej poznać i zrozumieć współczesny polski judaizm? Podczas warsztatów „Oblicza judaizmu” trzej warszawscy rabini reprezentujący różne nurty judaizmu: chasydyzm, nowoczesną ortodoksję i judaizm reformowany, opowiedzą o swoich codziennych obowiązkach i o żydowskim życiu religijnym we współczesnej Polsce. Spotkanie z nimi poprzedzi oprowadzanie po wystawie stałej, podczas którego Piotr Kowalik z muzealnego Działu Edukacji przedstawi historię rozwoju życia religijnego Żydów polskich.

Biogramy rabinów uczestniczących w warsztatach:

Nehemia Segal – po 10 latach studiów rabinicznych w Izraelu, w jeszywach w Netanii i Cfat oraz w Stanach Zjednoczonych, uzyskał smichę (ordynację rabinacką) w 2004 roku. Najpierw pracował jako nauczyciel kabały (mistyki żydowskiej) w jeszywie we Frankfurcie nad Menem oraz jako nauczyciel kabały i Talmudu w jeszywie w Bnej-Brak w Izraelu. W Warszawie mieszka i pracuje od 2007 jako rabin nurtu chasydzkiego Chabad-Lubawicz. Prowadzi synagogę Chabad-Lubawicz oraz zajmuje się nauczaniem religijnym dla wszystkich grup wiekowych.

Moshe Bloom – rabin, nauczyciel i oficer rezerwy Sił Obronnych Izraela. Osiem lat studiował w jeszywie w Jerucham oraz 2 lata w Seminarium Rabinicznym Strauss-Amiel w Izraelu. Smichę otrzymał od Rabinatu Państwa Izrael. W Izraelu ukończył także Herzog College i uzyskał kwalifikację nauczycielską. W stopniu kapitana SOI brał udział w operacji wojskowej „Ochronna Tarcza” na granicy ze Strefą Gazy. W Warszawie pracuje od dwóch lat jako rabin kolelu przy GWŻ Warszawa oraz pełni rolę rabina pomocniczego w ortodoksyjnej Synagodze Nożyków.

Stas Wojciechowicz – urodzony w Taszkiencie w rodzinie polsko-żydowskiej, wyemigrował do Izraela w 1994 r. Studiował nauki polityczne, następnie służył w SOI w Korpusie Edukacji i Młodzieży. Podjął studia rabinackie w Hebrew Union College w Jerozolimie, gdzie otrzymał smichę w 2006. Jako student pracował w kongregacji w Aszdodzie, zaś po studiach w Petersburgu jako rabin społeczności postępowej „Szaarej Szalom”. W Warszawie mieszka i pracuje od 2010 jako reformowany rabin społeczności „EC Chaim” przy GWŻ Warszawa. W 2015 wybrany na wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Moderowanie dyskusji: Piotr Kowalik

16 sierpnia, godz. 11.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc on-line. Tłumaczenie na Polski Język Migowy. Osoby zainteresowane tłumaczeniem na Polski Język Migowy prosimy o zgłoszenia pod adresem: zbenesz@polin.pl

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing Company

 

Boeing - logo