Film
10.07.2020

"Obłoki płyną nad nami" / "Under a Placid Sky" – film Anny Konik

Kadr z filmu "Obłoki płyną nad nami" / "Under a Placid Sky" – film Anny Konik. Widać dłoń, która trzyma czarno-białą fotografię budynku i ulicy. W tle pogodne niebo z obłokami.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Projekcja filmu na zakończenie cyklu "Obecność/ Brak/ Ślady" – premiery z rezydencji artystycznych.

Na zakończenie cyklu "Obecność/ Brak/ Ślady" – premiery z rezydencji artystycznych zapraszamy na pokaz filmu Anny Konik „Obłoki płyną nad nami” (2018, 89 min.). Premiera online tego intymnego obrazu odbędzie się w innej formule niż poprzednie projekcje.

Aby obejrzeć film, należy TUTAJ pobrać link z dostępem na pokaz online. Na podany adres mailowy zostanie wysłany link z dostępem, który aktywuje się 10 lipca o godz. 20.30. Oglądanie filmu od początku będzie możliwe przez 1 godzinę po rozpoczęciu pokazu. Link wygaśnie o godz. 23.00. Film w języku polskim, z angielskimi napisami.

Artystyczny dokument filmowy Anny Konik zrealizowany we współpracy z Muzeum POLIN opowiada o jej rodzinnym miasteczku Dobrodzieniu. Jest to próba zapisania historii i doświadczeń ludności żydowskiej, przesiedleńców z kresów wschodnich oraz mniejszości niemieckiej, którzy stanowią o tożsamości tego miejsca. Górnośląskie miasteczko skrywa w swoim odosobnieniu zawiłe życiorysy ludzi, historie miejsc i wydarzeń. Niemcy, Żydzi i Polacy – łączą w sobie wszystkie trzy tożsamości; jedni są tam od zawsze, inni doświadczyli gwałtownych, przymusowych przesiedleń, uciekli lub zostali wywiezieni. 

Artystka powróciła do rodzinnego miasteczka i jego mieszkańców, by wydobyć z jego powierzchni, ze zdjęć, gazet czy przekazów ustnych obecność ludzi żyjących przed II wojną światową, w czasie wojny, a później w PRL-owskiej Polsce i obecnie. Buduje historię opartą na komplementarnych mikronarracjach, opowiada o różnych pokoleniach ludzi, ich obecności i losach ukrytych w architekturze, przyrodzie, rozpadzie, milczeniu i w samym słowie „dzień dobry”, od którego pochodzi nazwa miasteczka.

Więcej o artystce

Anna Konik tworzy wideo instalacje, fotografie i rysunki. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Krzysztofa M. Bednarskiego i prof. Grzegorza Kowalskiego, gdzie w 2000 roku obroniła pracę dyplomową. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii tej samej uczelni. W roku 2009 była nominowana do nagrody Deutsche Banku Spojrzenia 2009 oraz do Paszportu Polityki. Wykładała gościnnie na Uniwersytecie w Bielefeld, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie, Dreznie, Sommerakademie w Salzburgu czy Uniwerstecie Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką licznych stypendiów artystycznych i naukowych a jej wystawiane na całym świecie prace znajdują się w prywatnych oraz instytucjonalnych kolekcjach sztuki, m.in: w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał Białystok czy w Kolekcji Sztuki Fundacji Leube w Gartenau-Salzburg.


Film Anny Konik został również dofinansowany przez Instytut Goethego Warszawa, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu oraz  Christine von Arnim. Partnerzy filmu: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Wissenschaftskolleg zu Berlin.

"Obłoki płyną nad nami / Under a Placid Sky" (2018, 89min.) miał premierę w Konkursie Polskim na 58. Krakowskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych. Był prezentowany podczas Festiwalu FilmPOLSKA w Topographie des Terrors, Berlin (2019), na 25 Festiwalu Filmów Żydowskich w Berlinie i Brandenburgii (2019), na Festiwalu Filmowym Kinoteka w Sztokholmie (2019), na Festiwalu „Krajobraz i Pamięć”, Omanut, Zurich (2019) oraz w kinach studyjnych min: U-jazdowski Warszawa, kfs Berlin, Lichtwerk/ZiF Bielefeld.
  

 • Scenariusz i reżyseria / Written and directed by Anna Konik
 • Zdjęcia i dźwięk / Photography and sound Jędrzej Niestrój współpraca/in co-operation with Anna Konik
 • Montaż / Edited by Agnieszka Kowalczyk, Anna Konik
 • Muzyka / Music: Kamil Sajewicz
 • Udźwiękowienie / Sound design: Stereotyp Studio
 • Korekcja koloru / Colour correction: Przemysław Niedźwiecki, Psfc
 • Efekty komputerowe / Cg effects: Mirosław Szewczyk
 • Postprodukcja obrazu / Post-producion: Ebh sp. z o.o
 • Retusz / Retouching: Klaudia Polak-Szewczyk, Studio Blok
 • Tłumaczenie polsko-angielskie / Polish to English translation: Jarek Fejdych
 • Tłumaczenie niemiecko-polskie / German to Polish translation: Paweł Wasilewski
 • Plakat, ulotka, FB baner / Poster, Flyer, FB Banner: Grzegorz Laszuk
 • Produkcja / Produced by Anna Konik, 2018