Wykład

Obrazy „dzikiej furii i skrajnej gwałtowności”. O ikonografii futbolowej

Kobieta wpatruje się w obraz.
Umberto Boccioni "Dynamizm piłkarza" (1913), Museum of Modern Art; fot. John Wisniewski / flickr.com / CC BY-ND 2.0

Piłka nożna od zarania wywoływała skrajne emocje i zachowania - zarówno u samych sportowców, jak i kibiców. Nic dziwnego, że ta dyscyplina inspirowała także artystów i to tej klasy, co Joan Miró, Nicolas de Staël, Tytus Czyżewski czy Mewa Łunkiewicz-Rogoyska.

Twórcy odnosili się do samej gry i do jej otoczki – politycznej, społecznej, kulturowej. Nawiązania do piłki nożnej dawały możliwość wchodzenia w dialog z kulturą popularną i komentowania przemian w nowoczesnym społeczeństwie. Artystów fascynowała nie tylko sportowa rywalizacja i religijne czasem wręcz uwielbienie dla piłkarskich idoli, ale też kult ciała i piękno ruchu.

O różnorodności sposobów przedstawiania piłki nożnej w sztuce, jak również o związkach między sztuką i sportem opowie dr Artur Tanikowski, historyk sztuki, kurator Muzeum POLIN.

Dyskusja jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne / (in)visible". Wystawę można oglądać od 23 października 2015 r. do 4 stycznia 2016 r. w godzinach otwarcia muzeum.

12 listopada, godz. 18.00, wstęp wolny