Warsztaty

19.01.2014 14:00

Od rzeczy – laboratorium koncepcji

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spotkanie i warsztaty z artystką Jadwigą Sawicką towarzyszące wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”

Zapraszamy na kolejne ze spotkań z artystami współczesnymi, którzy swoimi pracami wzbogacili narrację wystawy „Biografie rzeczy”. Punktem wyjścia spotkania będzie praca Jadwigi Sawickiej „Kamizelka”, korespondująca z obiektem zaprezentowanym w części wystawy „Ukrywanie” – czerwoną dziecięcą kamizelką, którą Teofilii Wawrzyniak podarował przed wojną dziadek Teofil. W czasie wojny dziewczynkę ukrywała polska rodzina, która w 1947 roku oddała ją do żydowskiego domu dziecka w Zabrzu. Kamizelka towarzyszyła Teofilii w ukryciu i przetrwała z nią okres niemieckiej okupacji.

Jadwiga Sawicka od wielu lat tworzy serie prac prezentujących pojedyncze przedmioty i teksty. Częścią tych prac są obrazy i fotografie osobno potraktowanych części garderoby. Wypreparowane sukienki, marynarki, spodnie, prowokują pytania o losy ludzi, którzy je nosili, o historie, które stoją za unieruchomionymi ubraniami. Podczas spotkania poprzez dyskusję i pracę warsztatową ze zdjęciami i tekstem zastanowimy się nad możliwością działania w obrębie wyznaczonych sobie ograniczeń, możliwością wykorzystywania tego, co już jest, zmieniania znaczeń.

„Ubrania zachowują  pamięć ciał,  ale i pragnień; żeby mieć i żeby być: być kimś innym. Czasami to pragnienie bycia kimś innym jest widoczne w przedstawianym ubiorze; prześwieca pomimo oporu, jaki stawia materia, brak umiejętności i zakłócone proporcje. Najczęściej ubrania na moich obrazach zostały wybrane dla swojego neutralnego wyglądu. Poprzez nijakość – raczej nieładne, raczej niemodne, ale bez przesady, nie karykaturalnie – jeszcze bardziej narzuca mi  się ich podstawowa funkcja ochrony, zasłaniania, mimikry. Fotografia opisuje powierzchnię rzeczy, koncentrując naszą uwagę na tej właśnie sukience, uszytej w latach sześćdziesiątych na tęgą, niską osobę.  Indywidualizując ją,  ogranicza wyobraźnię lub wytycza jej obszary, gdzie oczywiście, wyobraźnia może hulać do woli” (J. S.).

Jadwiga Sawicka – zajmuje się malarstwem, fotografią, wykonuje obiekty, instalacje tekstowe i prace w przestrzeni publicznej. 

Wstęp na spotkanie bezpłatny, prosimy o rezerwację miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl.

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu The Boeing Company.

Boeing - logotyp

 

 

-------

Wystawa “Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”

18 października 2013 – 17 lutego 2014

Wystawa jest początkiem projektu Zbiory – pamiątki – Darczyńcy. Od 2006 roku powstaje kolekcja w oparciu o dary przekazywane do muzeum przez Darczyńców w poczuciu, że jest to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce.

Wystawa „Biografie rzeczy” – pierwsza prezentacja zbiorów muzeum – to próba nowoczesnego spojrzenia na przedmioty muzealne. Opowiadają one o sobie i losach człowieka, który przyczynił się do ich zachowania. Na wystawie prezentujemy nie tylko te wyjątkowe przedmioty, lecz także sylwetki niezwykłych ludzi, którzy przekazali dary i tym samym zainwestowali w nową instytucję swoje emocje, historie i biografie.

Przestrzeń wystawy podzielono na siedem części. W każdej pokazano tematycznie określone zespoły przedmiotów. Ich indywidualne historie, prezentowane razem, tworzą uniwersalny przekaz, symbolizują doświadczenia składające się na tożsamość polskich Żydów.

Każdej grupie przedmiotów towarzyszy dzieło sztuki współczesnej. Prace polskich artystów, znane z innych wystaw czy projektów artystycznych, dopowiadają językiem sztuki główne przesłania poszczególnych narracji.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego - logotyp

14.01.2014