Spacer

„Odkryj żydowską Warszawę”, odsłona VI – spacer „Warszawa żydowskich kobiet”

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Z którą utalentowaną poetką dyskutował Witold Gombrowicz w kawiarni Zodiak? Jaki utwór literacki pomógł Janinie Mortkiewiczowej uratować wydawnictwo od bankructwa? Kogo nazywano muzą skamandrytów?

Na kolejnym spacerze z cyklu „Odkryj żydowską Warszawę“ przyjrzymy się historii życia kilku kobiet pochodzenia żydowskiego. Opowiemy o ich działalnosci zawodowej, artystycznej i społecznej oraz wpływie, jaki wywarły na świat Warszawy początku XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego.

Przywołamy między innymi postać Janiny Mortkiewiczowej, która po samobójczej śmierci męża zdecydowała się dalej prowadzić wydawnictwo literackie, malarki Alicji Eber, która zaprojektowała wnętrze słynnej "Adrii", i etnografki Reginy Liliental , która walczyła o przełamanie obcości między Polakami a Żydami.

Wspomnimy też o żydowskich kobietach mniej znanych, anonimowych - spróbujemy wyobrazić sobie jak  wyglądał ich codzienny dzień, relacje rodzinne i wybory życiowe w dawnej Warszawie.

Wędrując po Śródmieściu w poszukiwaniu miejsc związanych z naszymi bohaterkami, posłuchamy wspólnie piosenek przedwojennych gwiazd estrady - Fanny Gordon i Zofii Terné.

Spacer poprowadzi Weronika Kołacz, przewodniczka miejska, współzałożycielka Warszawskiej Fabryki Spacerów, organizującej autorskie wycieczki i fotospacery dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Spotykamy się 14 czerwca o godz. 12.00 przed  "Domem pod Królami" przy ulicy Hipotecznej 2.

Wstęp wolny, obowiązują rezerwacje.

Zapraszamy również  na kolejne odsłony cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”:

  • 06.07.2014, godz. 16.00 odsłona VII – rowerowa gra miejska śladami Ludwika Zamenhofa
  • 20.07.2014, godz. 11.00 odsłona VIII – spacer „Żydowska Warszawa dziś – nasze spojrzenie”

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

 

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp