Wykład

„Odsłony wystawy głównej”

Zdjęcie dwóch Żydów ściskających sobie dłonie.
fot. zbiory Marcina Wodzińskiego

24 lutego 2014 r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Odsłony wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Prof. Marcin Wodziński wygłosi wykład pt. Żydzi w Polsce czy Żydzi polscy? Główne wyzwania narracji w galerii długiego wieku XIX.

Co zmieniły zabory w życiu polskich Żydów? Czy po 1795 roku byli nadal „polskimi Żydami” i co to wtedy oznaczało? Jak zmieniało się życie pod wpływem polityki mocarstw zaborczych? Jak wpływały na to wielkie zmiany XIX wieku: industrializacja, urbanizacja, nowe ideologie? Prof. Marcin Wodziński (Uniwersytet Wrocławski), współtwórca galerii XIX-wiecznej, przedstawi jej główne wątki, strategię narracyjną, a także zasadnicze kontrowersje, jakie narodziły się w trakcie tworzenia tej ekspozycji.

***

Cykl wykładów Odsłony wystawy głównej przybliża treść ekspozycji i kulisy jej postawania przed jej otwarciem w drugiej połowie 2014 r. Podczas comiesięcznych spotkań naukowcy i kuratorzy opowiadają o doświadczeniach i wyzwaniach, jakie towarzyszyły procesowi tworzenia wystawy.

Miejsce: Audytorium

Wstęp wolny

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”