Spacer
22.07.2023

Opiekunki: o kobietach ratujących dzieci

W jaki sposób ratowano dzieci z getta? Z jakimi dylematami musiały zmierzyć się matki i opiekunki w trakcie Wielkiej Akcji Likwidacyjnej w 1942 roku? W trakcie spaceru oddamy głos żydowskim matkom, które, aby ratować dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami.

  • 22 lipca (sobota), godz. 14.30-17.00
  • Prowadzenie: Anita Borkowska
  • Miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Opowiemy, jak potoczyły się losy dzieci wychowywanych przez przybranych, polskich rodziców. Przypomnimy historię Stefanii Szwajger, przed wojną dyrektorki żeńskiego gimnazjum żydowskiego, i jej córki Adiny – w czasie wojny lekarki w szpitalu dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów. Przywołamy także postaci pediatry Zofii Zamenhof, pedagożki Stefanii Wilczyńskiej i innych kobiet, które w czasie wojny poświęciły się opiece nad osieroconymi lub chorymi dziećmi i często zostawały z nimi aż do końca.


Czytaj o strategiach przetrwania Żydów po aryjskiej stronie na portalu Polscy Sprawiedliwi >>

Dr Anita Borkowska, absolwentka filologii germańskiej, przewodniczka, edukatorka, tłumaczka. Organizowała i realizowała krajowe i międzynarodowe projekty edukacyjne i upamiętniające związane z II wojną światową i Zagładą. Przewodniczka po żydowskiej Warszawie, żydowskim Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku oraz po terenach byłych obozów zagłady, pracująca z polsko-, niemiecko-, anglo- i hiszpańskojęzycznym odbiorcą. W Muzeum POLIN oprowadza grupy, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także kursy dla wolontariuszy i wolontariuszek.