Wykład

11.09.2014 18:00

Opowieści o przeszłości: pamięć indywidualna, pamięć zbiorowa

fot. flickr/wĩhajster, CC BY-NC-SA 2.0

Wykład prof. Barbary Szackiej, podczas którego przyjrzeliśmy się pojęciu pamięci społecznej i podmiotom pamiętającym: jednostkom i zbiorowościom.


Wysłuchaj relacji audio ze spotkania z prof. Barbarą Szacką >>

Zastanowimy się nad pytaniami: Jaka jest relacja między opowieściami o przeszłości w życiu publicznym i w rodzinie? Jak opowieści o przeszłości zmieniają się w czasie? Jakie potrzeby psycho-społeczne zaspokajane są przez pamięć przeszłości? Poznamy też wyniki badań sondażowych obrazujące jak w Polsce XXI wieku zmienia się stosunek do przeszłości.

Prof. dr hab. Barbara Szacka – socjolog, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie. Jednym z głównych nurtów jej zainteresowań jest problematyka pamięci zbiorowej. Aktywnie uczestniczyła w pierwszych badaniach empirycznych potocznej pamięci zbiorowej  podjętych  w 1965 roku z inicjatywy Niny Assorodobraj. Podobne badania powtórzyła w 1977 i 1988 roku. W 2003 roku brała udział w badaniach „Współczesne społeczeństwo polskie wobec przeszłości”, a w  2009 roku była ekspertem w badaniach  polskiej pamięci II Wojny Światowej. Autorka książek dotyczących  pamięci  zbiorowej.

11 września, godz. 18.00–19.30, wykład będzie tłumaczony na Polski Język Migowy, wstęp wolny. 

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

29.08.2014