Wystawy

03.12.2015 12:00

Oprowadzanie po wystawie „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne/ (in)visible” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM

fot. Wojciech Wilczyk, Chorzów (Chorzów II, „Cwajka”), ul. Pudlerska, 04.12.2009 (z cyklu „Święta Wojna”)

Na wystawę składają się dwa cykle fotograficzne Wojciecha Wilczyka, laureata tegorocznej Grand Press Photo.

Projekt Niewinne oko nie istnieje (2006–2008) zawiera ponad 300 zdjęć przedstawiających zachowane do dziś na terenie dzisiejszej Polski budynki dawnych synagog, bejt ha-midraszów i domów modlitwy, zamienione po 1945 roku na sklepy, remizy strażackie, magazyny, a w najlepszym wypadku – na muzea czy biblioteki.

Projekt Święta Wojna (2009–2014) powstał na terenie Krakowa, Łodzi oraz na Górnym Śląsku. Artysta sfotografował murale autorstwa kibiców piłkarskich, toczących na murach lokalne wojny na inwektywy i obrazy, nierzadko zawierające rasistowskie, niekiedy antysemickie hasła i symbole.

Oba pokazywane na wystawie cykle Wilczyka dotyczą podobnego zagadnienia i stawiają widza przed podobnymi pytaniami: o obojętność wobec pustki i o niewinność oka wobec murów. Stanowią próbę uchwycenia polskiej rzeczywistości, wciąż przechodzącej głęboką transformację społeczną, ekonomiczną i kulturową.

Wystawa Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne / (in)visible w istotny sposób dopełnia obraz obecności/nieobecności Żydów w świadomości współczesnych Polaków zarysowany w ostatniej części wystawy stałej Muzeum POLIN. Wystawie towarzyszy dwujęzyczna publikacja. 

Współorganizator: Galeria Atlas Sztuki w Łodzi

Patron wystawy: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”

Kuratorzy: Wojciech Wilczyk, Artur Tanikowski

Kurator organizacyjny: Ewa Witkowska

Wydarzenie odbywa się w ramach VIII edycji Dnia Otwartego w Muzeach i Instytucjach Kultury dla Osób Niepełnosprawnych w Muzeum POLIN

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja pod adresem email: zbenesz@polin.pl.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

17.11.2015