Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" - Radzyński/Chopin/Czajkowski
image
image
image
image
image
image
image
Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę Jana Radzyńskiego. I koncert fortepianowy e-moll Chopina w wykonaniu Ingolfa Wundera - zdobywcy II miejsca i nagrody publiczności na XVI konkursie Chopinowskim (2010). "Souvenir de Florence" Piotra Czajkowskiego. Tak 3 października zainauguruje w Warszawie swoje 50-lecie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus".
- 3 października (wtorek), godz. 19.00
Koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otworzy drugie, po poznańskiej premierze, wykonanie „Koncertu podwójnego na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę” Jana Radzyńskiego. Urodzony w Warszawie Jan Radzyński w roku 1969 wyjechał do Izraela. Następnie przeniósł się do USA, gdzie studiował kompozycję pod opieką Krzysztofa Pendereckiego. Wykładał na wielu uczelniach w USA – w tym m.in. w Yale, Chicago czy Ohio State University. Jego utwory wykonują orkiestry na całym świecie. Szczególnie cenione są jego kompozycje na wiolonczelę. Swój najnowszy utwór - „Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę” kompozytor opatrzył dedykacją: „Dla Agnieszki Duczmal i jej wspaniałej Orkiestry Amadeus”. Solistami w tym utworze będą Karolina Jaroszewska (wiolonczela) i David Radzyński – syn kompozytora a od niedawna koncertmistrz Isreali Philharmonic Orchestra.
Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę składa się z trzech części (Allegro, Lento, and Risoluto). W ich trakcie muzyczna narracja rozwija się, płynnie przechodząc od lirycznej, śpiewnej części pierwszej, refleksyjnej części drugiej do płomiennego tańca w części trzeciej.
W części drugiej utworu usłyszeć możemy splatające się melodie kontemplacyjnego nigun z modlitwą „El Malei Rachamim” (Boże pełen miłosierdzia) – śpiewanej podczas żydowskich pogrzebów.
Część trzecia oparta jest na wcześniejszej kompozycji Radzyńskiego „Modlitwa i taniec”, na fortepian i wiolonczelę. Muzyka nawiązuje tu do hory – tradycyjnego żydowskiego tańca w kręgu. To także odniesienie do czasów Yishuv, gdy na początku XX wieku na tereny dzisiejszego Izraela zaczęli przybywać żydowscy osadnicy. Jak mówi kompozytor:To spojrzenie na świat, utrwalony na akwarelach Nahuma Gutmana czy opisany w wierszach Chayima Nachmana Bialika i Lei Goldberg.
Jako drugi zabrzmi tego wieczoru I koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Do fortepianu zasiądzie Ingolf Wunder – młody austriacki pianista, którego polscy słuchacze obdarzyli szczególną sympatią podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, przyznając mu nagrodę publiczności. Wunder został laureatem II nagrody na tym konkursie, a obok wyróżnienia publiczności otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu i poloneza-fantazji. I koncert e-moll Wunder nagrał dla Deutsche Grammophon na płycie „Tchaikovsky/Chopin”.
Koncert zwieńczy „Souvenir de Florence”- sekstet smyczkowy d-moll Piotra Czajkowskiego w aranżacji na orkiestrę Agnieszki Duczmal.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales”, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim w 1976 roku zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz. Ten kobiecy duet jest ewenementem w skali światowej.
W swoim dorobku Orkiestra posiada ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus"
- Agnieszka Duczmal – dyrygent
- David Radzyński – skrzypce
- Karolina Jaroszewska – wiolonczela
- Ingolf Wunder – fortepian
Program:
- Jan Radzyński – Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę
- Dedykacja: „Dla Agnieszki Duczmal i jej wspaniałej Orkiestry Amadeus”
- Allegro
- Lento
- Risoluto
- Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (ar. R. Hoffman)
- Allegro maestoso
- Larghetto
- Rondo – Vivace
- PRZERWA
- Piotr Czajkowski – „Souvenir de Florence” Sekstet smyczkowy d-moll op. 70 (ar. A. Duczmal)
- Allegro con spirito
- Adagio cantabile e con moto
- Allegro moderato
- Allegro vivace
Scenę Muzyczną wspiera LOTTO