Koncert
3.02.2020

Ostatni akord wystawy "Gdynia-Tel Awiw": ReVerb Ensemble - Miasta: Porty

Zdjęcie ilustracyjne - przedstawia członków kwartetu ReVerb w konstrukcji o charakterze pofabrycznym. Przez ażurowy dach przebijają smugi słońca, które oświetlają zespół
Członkowie zespoły ReVerbfot. materiały promocyjne

W poniedziałkowy wieczór, 3 lutego, zapraszamy na ostatnie spotkanie z wystawą "Gdynia Tel-Awiw". W przestrzeni wystawy czasowej rozbrzmiewać będzie muzyka Bacha, Dohnányi’ego , Blocha, Glassa, a także warszawska premiera utworu Przemysława Schellera "3 Miniatury na Kwadrofoniczny Kwartet Smyczkowy", inspirowanego procesem wznoszenia miast-portów.

  • 3 lutego (poniedziałek), godz. 20:00

UWAGA: na koncercie dostępne będą wyłącznie miejsca stojące

Kompozycja Przemysława Schellera jest próbą opowieści o krzyżowaniu się ludzkich szlaków oraz spotkaniu człowieka z morzem. Muzyka podkreśla dwa kierunki w konstruowaniu naszego świata: wertykalny - zapuszczanie korzeni i wznoszenie konstrukcji - i horyzontalny: budowanie sieci dróg, połączeń, oraz nieustannej wymiany i migracji. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacja przygotowane specjalnie przez Tomasza Głodka.

Podczas koncertu prowadzeni będziemy muzyką przez przestrzeń wystawy czasowej. Finał odbędzie się w holu głównym Muzeum POLIN.

 

ReVerb Ensemble to kwartet smyczkowy, dla którego muzyka nie ma podziałów na czas, miejsce, styl. Jak mówią muzycy: najważniejsze jest uchwycenie rdzenia emocji i przekazanie historii w przestrzeniach gdzie rezonują razem sztuka, twórca i widz. Każdy z członków zespołu udoskonalał muzyczny warsztat na prestiżowych uczelniach i projektach w Wiedniu, Londynie, Berlinie. Specjalnie dla nich muzykę piszą wybitni polscy kompozytorzy: Miłosz Bembinow, Nikola Kołodziejczyk, Ignacy Zalewski, Przemysław Scheller. Cechą charakterystyczną ich występów jest ciągłość narracji koncertu, gdzie słuchacz prowadzony jest przez dźwięk, światło i obraz.

W roku 2018 ReVerb Ensemble prowadził swój autorski cykl koncertów w Domu Jana Matejki przy Muzeum Narodowym w Krakowie.

ReVerb Ensemble

  • Agnieszka Bugla-Bylica - I skrzypce
  • Anna Kuk - II skrzypce
  • Jacek Stolarczyk – altówka
  • Piotr Gach – wiolonczela

Przemysław Scheller - kompozytor, urodzony w 1990 roku w Gliwicach. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki przedstawiając dzieło artystyczne Consors paterni luminis na kantora gregoriańskiego, harfę, wiolonczelę, akordeon i media elektroniczne. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aleksandra Lasonia oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon (Francja) w klasie Philippa Hurela uzyskując tytuł magistra sztuki. Ukończył studia doktoranckie na obu powyższych uczelniach pod opieką dr hab. Jarosława Mamczarskiego (AM w Katowicach) oraz Michele Tadiniego (CNSMD Lyon). Jest asystentem w Zakładzie Nowych Mediów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jest laureatem wielu konkursów i nagród kompozytorskich w kraju i za granicą, m.in.: dwukrotnie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, I miejsca na Konkursie Kompozytorskim Roku 2011, I miejsca oraz dwukrotnie II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim GENERACE w Ostravie, I miejsca na konkursie kompozytorskim w Gdańsku; został finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Elektroakustycznej Musica Nova w Pradze oraz Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na miniaturę elektroniczną im. Oskara Kolberga w Kielcach; jest laureatem stypendiów m.in. Ensemble musikFabrik Köln (Niemcy) oraz Tempo Reale Firenze (Włochy). Gra na instrumentach etnicznych z całego świata których jest kolekcjonerem.

Jako kompozytor współpracował z takimi zespołami jak Orkiestra Muzyki Nowej, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Ensemble musikFabrik z Kolonii, orkiestra smyczkowa Progress, czy chór Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Realizuje zamówienia kompozytorskie, m.in. Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Towarzystwa Harfowego, Chóru Polskiego Radia w Krakowie czy Miasta Katowice. Utwory Przemysława Schellera były wykonywane na najważniejszych festiwalach muzyki nowej (m.in. Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Brand New Music, Janackuv Mai), koncertach w kraju i za granicą (m.in. Francja, Niemcy, Włochy, Gruzja, Chiny, Japonia i wiele innych).

W swojej twórczości stara się łączyć różne dziedziny sztuki sięgając po multimedia, muzykę interaktywną, czy instalacje dźwiękowe. Zaowocowało to projektami, podczas których współpracował ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Festiwalem Noc Naukowców, czy też międzynarodowymi warsztatami z dziedziny dźwięku w nowych mediach w instytucji Tempo Reale we Florencji. Od 2015 jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. W ramach swojej działalności organizatorskiej został mianowany dyrektorem artystycznym Śląskiej Trybuny Kompozytorów, której pierwsza edycja pod jego kuratelą odbyła się w 2017 roku.

Tomasz Głodek  - absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser i twórca artystycznych filmów animowanych, wideoklipów scenicznych oraz licznych spotów reklamowych i prezentacji. Jego autorskie filmy animowane wyświetlane były na czołowych światowych festiwalach m.in. Barcelonie, Lipsku, Norwich, Belgradzie, Krakowie oraz w Centre Pompidou. Beneficjent grantów Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Inspirują go rozwiązania formalne twórców animacji ery analogowej - zarówno w sferze technologii jak i języka narracji.

Link do niektórych prac >>