Zbiory
7.12.2023

Oto obiekt: Krawat i skrzypce. Pamiątki po żydowskich muzykach w kolekcji Muzeum POLIN

Bohaterami ostatniego w tym roku spotkania z cyklu "Oto obiekt" będą muzycy: skrzypkowie i pianiści, których osobiste pamiątki znajdują się w zbiorach Muzeum POLIN. Każdy z tych przedmiotów opowiada inną historię – od jedwabnego krawata Władysława Szpilmana, poprzez szkice utworów Henryka Golda, poruszające listy Witolda Barucha, które pisał z getta do żony przebywającej po aryjskiej stronie, nastoletnie pamiętniki Felicji Blumenthal, aż po skrzypce uratowane z getta we Lwowie.

Będziemy nie tylko wspominać wybitnych polsko-żydowskich artystów, ale także postaramy się ożywić niektóre spośród obiektów, które na co dzień ukrywają się w muzealnym archiwum.

O artystach i o tym, co o nich mówią pozornie milczące pamiątki, opowie dr hab. Maria Sławek – skrzypaczka, naukowczyni, badaczka historii muzyki żydowskiej, wykładowczyni akademicka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga.

To pierwszy z chanukowych wieczorów, który będzie można spędzić słuchając nie tylko o muzyce, ale też fragmentów muzyki – Maria Sławek zagra na oryginalnych skrzypcach Marka Bauera z kolekcji POLIN.

O cyklu "Oto obiekt" →

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl