Spotkanie
25.01.2024

Oto obiekt: Wejdźmy do synagogi

Dzięki wielu ciekawym i cennym obiektom z kolekcji muzeum poznamy od środka życie synagog. Dawniej służyły one do publicznego kultu i nauczania, a dzisiaj nam przekazują swoje historie, nieraz zagadkowe, a czasami tragiczne. Na koniec spotkania udamy się na wystawę stałą do galerii "Miasteczko" i zanurzymy się w opowieść o bożnicy w Gwoźdźcu, ilustrowaną cennymi synagogaliami z epoki.

Synagoga, bożnica, szul. A także klojz i tempel. Za tą wielością nazw stoją różne wcielenia jednego z najważniejszych miejsc wspólnotowego życia żydowskiego – domu modlitwy wyznawców judaizmu. Przy czym "dom modlitwy" to tylko jeden z wielu religijnych oraz niereligijnych aspektów działania tej stale ewoluującej instytucji, z korzeniami w okresie starożytności.

Rozmowę z dr Renatą Piątkowską, Główną Kuratorką Zbiorów w Muzeum POLIN oraz dr Martą Frączkiewicz, Kuratorką Zbiorów, poprowadzi Piotr Kowalik, Główny Specjalista ds. Judaistyki. Zapraszamy!

O cyklu "Oto obiekt" →

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl