Kultura

20.08.2013 17:00

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską

Pardes to hebrajskie słowo, które oznacza ogród i specjalny sposób studiowania Tory. Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską to odwołanie do miasta-ogrodu Kazimierza Dolnego, to wejście w ogród pamięci tradycji i kultury żydowskiej. Ważne miejsce w kazimierskim ogrodzie pamięci zajmuje sztuka tworzona przez artystów żydowskich.

Organizator, Fundacja Spichlerz Kultury, zaprasza na Pardes Festival, nowe wydarzenie kulturalne na mapie Lubelszczyzny, 20-24 sierpnia w Kazimierzu Dolnym.

Honorowy Patronat nad imprezą objęło Muzeum Historii Żydów Polskich i Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman.

Inauguracja festiwalu nastąpi 20 sierpnia o godz. 17.00 w kazimierskiej synagodze, gdzie zaprezentowany zostanie projekt „Gwoździec. Re!Konstrukcja”, efekt pracy nad rekonstrukcją dachu gwoździeckiej świątyni.

Ważnym blokiem tematycznym będzie historia kolonii artystycznych w Europie: od Kazimierza Dolnego, przez École de Paris, do szwajcarskiej Monte Verità. Poznamy niezwykłe historie żydowskich artystów: o Sarze Lipskiej, fascynującej artystce z chasydzkiej rodziny, którą pokochał Paryż, opowie Ewa Ziembińska, kuratorka z warszawskiej Królikarni, a twórczość malarza Simona Mondzaina z Chełma przybliży Artur Winiarski, kurator prywatnej kolekcji sztuki w Villa La Fleur w Konstancinie.

W programie także m.in.: spacery kuratorskie po polsko-żydowskiej kolekcji malarstwa Kamienicy Celejowskiej, wystawa zdjęć z publikacji „Macewy codziennego użytku”, prezentacja albumu „Renesans lubelski”, w którym szczególne miejsce zajmuje architektura synagogalna, prezentacja projektu Jaśminy Wójcik „Akustyczny spacer po Miasteczku, którego już nie ma” i wiele innych projektów przygotowanych specjalnie na Pardes Festival.

Pokazane zostaną filmy nagrodzone podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy. Organizatorzy zadbali o muzyczną oprawę festiwalu  – wystąpi zespół Meadow Quartet, z udziałem gościa specjalnego, litewskiego multiinstrumentalisty Tomasa Dobrovolskisa. Telefoniczna rezerwacja biletόw w godz. 10-18, numery tel. synagogi kazimierskiej (81) 881 08 94 lub 692 578 677.

Nie zabraknie również okazji do skosztowania lokalnych specjałów połączonych ze smakami kuchni żydowskiej.

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka: https://www.facebook.com/PardesFestival

Zapraszamy do Kazimierza Dolnego!

05.08.2013