Koncert
2.07.2018

Path of Light - Hevreh Ensemble i Loli Kantor – koncert i projekcja fotografii

Cztery członkowie zespołu muzycznego z instrumentami.
fot. Bessie Adler

Urodzona w Paryżu, wychowana w Izraelu a obecnie mieszkająca w USA fotografka Loli Kantor przez 8 lat dokumentowała swoje podróże po Europie Wschodniej. Powstałe zdjęcia stały się treścią projektu “Beyond the Forest” - Jewish Presence in Eastern Europe 2004- 2012 (Poza lasem – Żydowska obecność w Europie Wschodniej 2004-2012). Fotografie stały się zaś inspiracją dla muzyków z nowojorskiego Hevreh Ensemble. Z ich współpracy powstał multimedialny koncert "Path of Light", który po raz pierwszy w Warszawie zobaczyć będzie można w Muzeum POLIN.

  • 2 lipca (poniedziałek), godz. 19.00, Galeria LAS Muzeum POLIN

Skąd jesteś? Na to proste pytanie wielu współczesnych Żydów nie znajduje prostej odpowiedzi. Ceniona fotografka Loli Kantor urodziła się w Paryżu, wychowała w Izraelu a od lat mieszka w USA. Jej rodzice poznali się zaraz po wojnie w Monachium: ona - żydówka z Bochni, uratowana dzięki fałszywym dokumentom; on, który jako jedyny z całej rodziny częstochowskich Żydów przeżył Zagładę.

W 2004 roku Loli Kantor postanowiła na własne oczy zobaczyć skąd jest. Jako wolontariuszka pomagała w dokumentacji zbiorów Muzeum w Płaszowie, by wyruszyć w podróż przez Europę Środkowo-Wschodnią, która trwała blisko dekadę. Fotografka, oprócz własnej historii, poznała też ludzi, którzy starają się wieść i chronić żydowskie życie po holocauście. Zapis tej podróży stał się treścią jej książki fotograficznej „Beyond Forrest”.

Podobne podróże „do kraju przodków” odbywa co roku wielu Żydów z całego świata. Niektórzy przyjeżdżają tu zobaczyć dom, podwórko, ulice, po których chodzili ich dziadkowie. Podróże te częstą nie są łatwe, a szukanie śladów zamienia się w refleksję nad tym czego nie widać, co nie ocalało, czego niemal nie da się rozpoznać. Taką podróż odbyli też muzycy nowojorskiej grupy The Hevreh Ensemble.

Zespół założyła oboistka Judith Dansker. W jego składzie wirtuozi instrumentów dętych związani z The Juilliard School of Music, Manhattan School of Music, Hofstra University a także The Blossom Music Festival. The Hevreh Ensemble występował m.in. w Lincoln Center, Carnegie Hall, w Bibliotece Kongresu czy w Synagodze Hiszpańskiej w czeskiej Pradze. Ich płyty ukazywały się nakładem Opus One, CRI Records and Gasparo Records.

2 lipca w Muzeum POLIN The Hevreh Ensemble wykona suite Jeffa Adlera “Path of Light”. 3-częściowy utwór powstał z inspiracji fotografiami Loli Kantor. Kompozycja składa się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana Galicja, przywołuje wizerunki duchów ofiar Holokaustu. Utwór powstał po koncercie Hevreh Ensemble w Żydowskim Muzeum Galicji w Krakowie w roku 2010. Część druga - A Thousand Questions (Tysiące pytań) - bada duchowość zdziesiątkowanej populacji która obecnie odradza się w Europie Wschodniej. W obu częściach, podobnie jak w trzeciej pt. Path of Light wykorzystane jest brzmienie fletu rdzennych mieszkańców Ameryki. Ilustruje to uniwersalność wielkich wyzwań i tragedii jakie były i nadal są udziałem przedstawicieli różnych kultur.

Muzyce towarzyszyć będzie projekcja zdjęć Loli Kantor.

Program koncertu uzupełnią utwory z repertuaru Hevreh Ensemble: A Peaceful Prayer for a Prayful Peace;  Lost Tribes i Dance of the Sheydim.

Po koncercie rozmowę z artystami poprowadzi Kajetan Prochyra.

Przy okazji koncertu będzie można także nabyć album "Beyond the Forest - Jewish Presence in Eastern Europe 2004- 2012".


"Path of Light" to kompozycja składająca się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana Galicja, przywołuje wizerunki duchów ofiar Holokaustu. Utwór powstał po koncercie Hevreh Ensemble w Żydowskim Muzeum Galicji w Krakowie w roku 2010. Część druga - A Thousand Questions (Tysiące pytań) - bada duchowość zdziesiątkowanej populacji która obecnie odradza się w Europie Wschodniej. W obu częściach, podobnie jak w trzeciej pt. Path of Light wykorzystane jest brzmienie fletu rdzennych mieszkańców Ameryki. Ilustruje to uniwersalność wielkich wyzwań i tragedii jakie były i nadal są udziałem przedstawicieli różnych kultur.

"Beyond the Forest" to seria fotografii przedstawiająca kruchą odnowę życia żydowskiego w Europie Środkowo-Wschodniej na początku XXI wieku. Projekt rozpoczął się, gdy Loli Kantor, fotografka z Izraela i USA, wyruszyła w podróż, aby odkryć świat swojej rodziny, której większość zginęła w Holokauście.

Fotografie Kantor opowiadają o ponownym pojawieniu się kultury żydowskiej w wiejskiej i miejskiej Polsce i na Ukrainie, a także o wpływie zarówno holokaustu, jak i późniejszego reżimu radzieckiego na społeczności żydowskie i ich tożsamość. Z czasem zakres zainteresowania Kantor rozszerzał się poza zakres osobisty i obejmował powszechne doświadczenia Żydów żyjących we wschodniej Europie. Jej zdjęcia, powstające na przestrzeni blisko dekady, wykorzystują różnorodny język fotografii do wyrażenia nieobecności i obecności żydowskiego życia.

 

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO