Paulina - performans Michelle Levy i Patrycji Dołowy

Paulina to projekt badawczo-artystyczny - performans, którego punktem wyjścia jest przypadkowo odnalezione świadectwo ocalałej z Holocaustu krakowskiej Żydówki z 1945 roku oraz zmieniające się względem niego i siebie relacje dwóch artystek Michelle Levy (US) i Patrycji Dołowy (PL).
3 lipca (środa), godz. 19.00, wstęp wolny
Gdy Michelle poprosiła Patrycję o przetłumaczenie wojennej relacji swojej przodkini, żadna z nich nie zdawała sobie sprawy z tego, jakie role przyjedzie im odegrać w sieci historii tkanej z przypadków i zbiegów okoliczności na długo przed pojawieniem się w niej artystek.
Relacja Pauliny – kobiety, która straciła rodzinę i która starała się przeżyć sama w okupowanej Polsce – jest bezosobowym, oficjalnym dokumentem. Mimo bogactwa faktów tak naprawdę nie sposób poznać kobiety, kryjącej się za tekstem.
Dwie artystki przywołane przez ten nieoczywisty dokument, który jak się później okazało został przekazany Michelle przez pomyłkę, wplątane we wspólne poszukiwania, podjęły zobowiązanie zaopiekowania się przypadkowo wydobytym świadectwem kobiety, która sama nie opowie już swojej historii, próbując jednocześnie zrozumieć, czym jest dla nich odpowiedzialność, której się podjęły.
Uważne na zbiegi okoliczności i pamiętając, że rzeczy zwykle nie wyglądają na takie, jakimi są, artystki wyruszyły w podróż śladami Pauliny przez dzisiejszą Polskę i Ukrainę, by sprawdzić, co może znaczyć, gdy jedno z tysięcy świadectw zostanie odczytane na nowo w miejscach, w których historia się wydarzyła. Z podróży wracają z opowieściami, w które trudno uwierzyć...
Wydarzenie w języku polskim i angielskim.
O artystkach
Michelle Levy jest artystką interdyscyplinarną i menedżerką kultury z Brooklynu w Nowym Jorku. Opowiada historie bazując na „poszukiwaniu” i „badaniu”, wykorzystując performans, obrazy, narrację i rytuał, by ukazać przestrzenie konstruowania tożsamości. Między październikiem 2018 a czerwcem 2019 przebywała w Warszawie robiąc badania do projektu PAULINA we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz polską artystką i pisarką Patrycją Dołowy.
Patrycja Dołowy jest artystką i pisarką z Warszawy. Jako autorka tekstów oraz performerka, skupia się w swojej pracy na kwestiach pamięci i żydowskiego dziedzictwa. Swoje projekty opiera na historii mówionej i świadectwach pozyskanych podczas rozmów ze świadkami historii i ich potomkami. Jej ostatnia książka „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”, oparta na rozmowach z ocalonymi, którzy przeżyli Holocaust jako dzieci, została wydana przez Wydawnictwo Czarne 27 marca 2019.
Partnerzy projektu:
- Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
- Asylum Arts
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- Żydowski Instytut Historyczny
- Brooklyn Arts Council
- FestivALT