Warsztaty

10.10.2015 14:00

Podróże kształcą?

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

 

Co to jest egzotyka? Kim jest „dziki”? Gdzie kończy się Orient? Czym różni się podróżnik od turysty? Co to znaczy Afryka? I czemu są tam „wioski”, a nie „wsie”? Kim jest Indianin? Czemu mówi on dialektami lub narzeczami, a nie językami? Odpowiedź na te pytania jest zawarta w języku, którym się posługujemy. W języku turystyki, w którym zostaliśmy wychowani i który nadal zarządza i organizuje naszym myśleniem o wakacjach.

Turystyczny sposób opowiadania o świecie ma swoje korzenie w czasach kolonialnych. Zapładnia naszą turystyczną wyobraźnię, a przez nią pośrednio wpływa na kształt współczesnego świata. Na warsztatach poznamy mechanizmy rządzące podróżopisarstwem, nauczymy się dekonstruować turystyczne teksty literackie oraz reklamowe. Na przykładach wielu cytatów zastanowimy się jak turystyczny sposób opowiadania wpływa na odwiedzany świat. Pozwoli nam to zorientować się, że język jest ważnym elementem odpowiedzialnej i zrównoważonej turystyki.

Zajęcia poprowadzą:

Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca i geograf. Jest publicystą oraz redaktorem działu „Poza Europą” w Magazynie Kontakt. Razem z Marysią Złonkiewicz stworzył inicjatywę post-turysta.pl – największy projekt dotyczący odpowiedzialnego i świadomego podróżowania w Polsce.

Marysia Złonkiewicz - bałkanista, absolwentka turystyki. Współtwórczyni inicjatywy post-turysta.pl – największego projektu dotyczącego odpowiedzialnego i świadomego podróżowania w Polsce.

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych.

Sobota, 10 października, godz. 14.00-16.30, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.

Warsztaty organizowane w ramach święta Made in POLIN.Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

30.09.2015